• rozwiń
  • WIG20 2187.81 -0.88%
  • WIG30 2484.97 -0.97%
  • WIG 57909.20 -0.92%
  • sWIG80 11620.87 +0.10%
  • mWIG40 3751.04 -1.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:13

Dostosuj

Hyundai i Kia muszą zapłacić 350 mln dolarów. Fałszowały dane o zużyciu paliwa i emisjach CO2

Hyundai i Kia muszą zapłacić 350 mln dolarów. Fałszowały dane o zużyciu paliwa i emisjach CO2
Foto: worldwide.hyundai.com Foto: Hyundai wraz z Kią muszą zapłacić karę za zaniżanie danych dot. zużycia paliwa

Koreański producent samochodów Hyundai i jego partner Kia muszą zapłacić 350 mln dolarów kary rządowi USA - informuje Reuters. Kara została nałożona za zaniżanie zużycia paliwa w produkowanych samochodach w porównaniu z realnymi danymi.

Decyzja to finał śledztwa dotyczącego zużycia paliwa tych koreańskich producentów aut. Jest ona wynikiem porozumienia amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Departamentu Sprawiedliwości i California Air Resources Board.

Wiadomość dla innych

Jak pisze Reuters, to największa tego typu kara w historii od czasu działania specjalnego prawa - Clean Air Act. - To ważna wiadomość dla producentów samochodów na całym świecie, że muszą działać zgodnie z prawem - powiedział prokurator generalny Eric Holder.

Poniedziałkowe postanowienie zakłada, że południowokoreański producent musi zapłacić 100 mln dolarów kary i przeznaczyć 50 mln dolarów na zapobieganie podobnym naruszeniom w przyszłości. Traci też warte ponad 200 mln dolarów kredyty dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

- Firmy, które działają zgodnie z przepisami nie powinny konkurować z tymi, które prawo łamią - podkreśliła Gina McCarthy z Agencji Ochrony Środowiska. Jej zdaniem Hyundai i Kia popełniły "najpoważniejsze naruszenie" standardów sprawozdawczości.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez Reutersa teraz każdy producent samochodów będzie zwracał szczególną uwagę na działającą u niego procedurę badań, aby uniknąć podobnej kary w przyszłości.

Nie pierwszy raz

Reuters przypomina też, że w listopadzie 2012 roku Hyundai i Kia przyznały się do zaniżania zużycia paliwa o co najmniej milę na galon. Wszystko po tym, jak AOŚ znalazła błędy w 13 modelach samochodów tych producentów z lat 2011-2013. Hyundai oświadczył wówczas, że zużycie zostanie skorygowane o 1-2 milę na galon.

Na karę zareagował rynek. Akcje Hyundaia spadły o ponad 4 proc. na giełdzie w Seulu. Po latach zwiększonej sprzedaży samochodów Hyundai stracił nieco udziału w rynku w Stanach Zjednoczonych. W październiku - zgodnie z informacjami firmy - sprzedaż aut w USA spadła o 7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W oświadczeniu firma zaznaczyła, że zaniżone dane były wynikiem błędu w przetwarzaniu danych i zamierza się dostosować do amerykańskich przepisów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane