• rozwiń

Hurra, zwolnili mnie!

Hurra, zwolnili mnie!
Foto: sxc.hu Foto: W niektórych państwach warto być bezrobotnym

Utrata pracy nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu człowieka. Są jednak państwa, które za wszelką cenę starają się osłodzić tę przykrą chwilę swoim obywatelom. Magazyn "Foreign Policy" opublikował listę krajów, w których bezrobocie wcale nie musi oznaczać tragedii.

Wyniki badania "Foreign Policy" nie zaskakują. Na pierwszym miejscu rankingu, znalazły się kraje skandynawskie: Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia. Zwolniony pracownik może tam liczyć na zasiłek w wysokości nawet 90 procent poprzedniej pensji, wypłacany nawet przez 4 lata. Dodatkowo służby zatrudnienia oferują pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, pomagają pisać CV i prowadzą szkolenia.

Bezrobotni Duńczycy mogą także liczyć na czasowe zatrudnienie na stanowiskach zwalnianych na kilka czy kilkanaście miesięcy np. przez osoby, które akurat przebywają na urlopie macierzyńskim.

Na zasiłku do wieczności

Drugie miejsce w rankingu "Foreign Policy" zajęły kraje Beneluksu. Co prawda w Belgii bezrobotny dostaje "tylko" 60 procent ostatniej pensji, ale taki zasiłek można po spełnieniu pewnych warunków pobierać praktycznie w nieskończoność. Z kolei w Luksemburgu zwolnieni z pracy mogą dostawać zasiłek wynoszący nawet 2,5-krotność płacy minimalnej. Jej wysokość? Ponad 1300 euro.

Na "wyróżnienie" redakcji "Foreign Policy" zasłużyły też systemy pomocy bezrobotnym w Szwajcarii, Francji i Japonii, gdzie bezrobotny może dostać nawet 80 proc. swojej ostatniej pensji.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane