• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Huebner o euro w Polsce: "Tracimy na odkładaniu tej decyzji"

Euro w Polsce? "Tracimy na odkładaniu tej decyzji" Odtwórz: Euro w Polsce? "Tracimy na odkładaniu tej decyzji"
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Europosłanka PO Danuta Huebner przedstawiła problemy stojące przed Polską | Video: Euro w Polsce? "Tracimy na odkładaniu tej decyzji"

- Oprócz mówienia tego, ile Polska straciłaby na wejściu do strefy euro, powinno się także rozmawiać o tym, ile tracimy na odkładaniu tej decyzji - mówiła w TVN24 Biznes i Świat europosłanka PO Danuta Huebner, była komisarz ds Polityki Regionalnej UE. Jej zdaniem, zostanie przy polskiej walucie przyczyni się do tego, że będziemy mniej atrakcyjni dla zagranicznego kapitału. - Któregoś dnia inwestorzy nie będą już zainteresowani Polską - prognozuje była komisarz.

W wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat Huebner przyznała, że rozwojowi Polski służą unijne fundusze. - Mamy za sobą wiele lat dobrych doświadczeń w wydawaniu pieniędzy z UE - podkreśliła. - Mamy dobrze przygotowane regiony, jest wiele pomysłów, nie widzę zagrożenia, by to wszystko "nie zagrało" i nie zostało dobrze wykorzystane w przyszłości - uważa.

Koniec pieniędzy i co dalej?

Co jednak powinna zrobić Polska, gdy środki z UE się skończą? Zdaniem europosłanki PO, nasz kraj powinien przygotować strategię opartą o innowacyjność, która pozwoliłaby zachować wysoki wzrost gospodarczy. - Mało mówi się o innowacyjności. Innowacyjność to coś, czego Polska jeszcze nie "chwyciła" - powiedziała.

Była komisarz z zadowoleniem przyjęła utrzymanie przez agencję S&P ratingu kredytowego dla Polski. W walucie zagranicznej został na poziomie A-/A-2, a w walucie krajowej na poziomie A/A-1. - To dobra wiadomość szczególnie. Nie wszystkie gospodarki wschodzące cieszą się tak dobrą opinią - dodała.

Polska bez euro traci

Któregoś dnia możemy się obudzić w sytuacji, gdy inwestorzy nie będą zainteresowani Polską

europosłanka PO Danuta Huebner

Huebner zaznaczyła jednak, że jeśli Polska chciałaby w przyszłości otrzymać wyższą ocenę, musi przyjąć euro. - Oprócz mówienia tego, ile polska straciłaby na wejściu do strefy euro, powinno się także rozmawiać o tym, ile tracimy na odkładaniu tej decyzji - mówiła.

Jej zdaniem nasz kraj bez euro "pozostaje poza głównym nurtem wielkich reform finansowych", które mają miejsce obecnie w Unii. Przyczyni się także do tego, że będziemy mniej atrakcyjni dla zagranicznego kapitału. - Któregoś dnia możemy się obudzić w sytuacji, gdy inwestorzy nie będą zainteresowani Polską - prognozowała w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat była komisarz.

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane