• rozwiń
  • WIG20 2249.67 -0.26%
  • WIG30 2546.56 -0.20%
  • WIG 59254.61 +0.11%
  • sWIG80 11574.42 +0.25%
  • mWIG40 3780.91 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:34

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

Hrywna wciąż traci. Inwestorzy uciekają z rynku

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Hrywna spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara. Inwestorzy pozbywają się ukraińskiej waluty, bo sytuacja polityczna w kraju jest wciąż niepewna. Do tej pory kursy hrywny na stabilnym poziomie utrzymywał bank centralny, ale wczoraj z tego zrezygnował.

Na negatywne reakcje inwestorów wpłynęły m.in. wydarzenia z Krymu, gdzie uzbrojeni napastnicy okupują tamtejszy parlament autonomii krymskiej. Sytuacji nie poprawia też groźba interwencji zbrojnej ze strony Rosji, która postawiła w stan gotowości m.in. wojskową flotę powietrzną.

Duże spadki

Hrywna traci na wartości od dłuższego czasu. Względem dolara potaniała dziś już o ponad 12 proc., a euro ponad 2,7 proc. Przed godz. 12.00 za jednego dolara mogliśmy kupić 11,2 hrywny, a za jedno euro 14,2 hrywny.

- Pięć lat temu hrywna była znacznie silniejszy wobec dolara. Gospodarka była w lepszej formie, a rezerwy walutowe prawie dwukrotnie wyższe niż obecnie - mówi Tatyana Orlovo, strateg w RBS w Londynie. - Kurs hrywny może jeszcze spać do poziomu 16 hrywien za dolara - dodaje. 

Ukraiński Bank Centralny zapowiedział wczoraj, że nie zamierza interweniować na rynku walutowym i bronić hrywny.

Stabilizacja po reformach

Przywódcy Ukrainy zapowiedzieli, że ich kraj wróci na tory integracji europejskiej. W czwartek ma zostać zaprzysiężony nowy rząd. Wybory prezydenckie zaplanowano na 25 maja.

Ukraina poprosiła Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pomoc w przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej. Nowy rząd w Kijowie ma wkrótce opracować także własny program antykryzysowy.

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy na lata 2014-2015.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane