• rozwiń

Hossa na rynku mleczarskim

Hossa na rynku mleczarskim
Foto: TVN24 Foto: Mleczna hossa cieszy rolników

Mleko staje się coraz bardziej poszukiwanym produktem na światowych rynkach. Przetwórcy prześcigają się w podnoszeniu cen skupu, a do polskich rolników zgłaszają się także zagraniczni odbiorcy - pisze "Rzeczpospolita".

Koniunktura na artykuły rolne nie omija nabiału. Za odtłuszczone mleko w proszku trzeba w niektórych krajach płacić już dwa razy więcej, niż przed rokiem. W dodatku Australia - jeden z czołowych producentów nabiału, zanotowała słaby rok w jego produkcji. Sytuację na światowych rynkach starają się wykorzystać europejscy producenci. Po słabym ubiegłym roku, gdy wartość eksportu naszego nabiału zwiększyła się tylko o 4 proc., pierwszy kwartał 2007 r. przyniósł tu 16-proc. wzrost.

By zatrzymać mleko, masło i sery na wspólnotowym rynku, Unia Europejska zlikwidowała dotacje do eksportu. Ale firmom i tak się on opłaca. - Trwa rewelacyjna koniunktura na rynkach światowych. Nawet drogie sery z Unii znajdują zbyt na rynkach światowych. Coraz więcej nabiału z Europy kupują kraje Afryki Północnej i Chiny. Pojawiły się nawet sugestie, by wprowadzić podatek eksportowy w celu zatrzymania produktów rolnych na unijnym rynku - mówi Sławomir Stepulak, ekspert Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Na razie o wprowadzeniu podatku eksportowego nie ma mowy, więc duże polskie przedsiębiorstwa starają się wykorzystać dobry okres i zwiększają produkcję. Lacpol rozbudowuje swoją proszkownię mleka w Piotrkowie Kujawskim, podobnie robi Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Koło. W październiku Mlekpol uruchomi w Mrągowie duży zakład produkcji serów. Inwestycja kosztowała 80 mln zł i ma się zwrócić w ciągu pięciu lat. Dziennie mrągowska fabryka będzie przetwarzała 1 mln litrów mleka.

Rosnące moce produkcyjne podsycają popyt na mleko. Rolnicy mogą się czuć rozpieszczani, bo są zasypywani ofertami skupu po coraz wyższych cenach. Rok temu średnia cena skupu mleka w Polsce wynosiła 96 zł za 100 kg, teraz jest to 103 zł. W niektórych regionach ceny dochodzą już do 150 zł.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane