• rozwiń

Temat: Rosja - Unia Europejska

Hollande o Mistralach: nie łamiemy kontraktu z Rosją

Hollande o Mistralach: nie łamiemy kontraktu z Rosją
Foto: Wikipedia CC BY SA/ Rama Foto: Okręt typu Mistral

- Kontrakt na sprzedaż Mistrali Rosji nie jest ani złamany, ani zawieszony - powiedział Francois Hollande podczas szczytu NATO w Newport. Prezydent Francji powiedział w czwartek, że warunkami dostarczenia Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

Na marginesie szczytu NATO w Newport w Walii Hollande powiedział dziennikarzom, że kontrakt na dostarczenie dwóch Mistrali nie został ani zerwany, ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.

- Jakie są warunki? - mówił francuski prezydent. - Rozejm i polityczne rozwiązanie sytuacji na Ukrainie - oświadczył. - Dzisiaj te warunki nie są spełnione. Dostawa okrętów zależy od dalszego rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Rezygnacja z 1,2 mld euro?

W środę, w przeddzień szczytu NATO w Walii, Pałac Elizejski ogłosił, że Francja zawiesiła dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch mistrali z powodu ostatnich działań Moskwy na Ukrainie. Okręt desantowy miał trafić do Rosji w październiku. Francja uznała, że ostatnie działania Rosji na wschodzie Ukrainy "godzą w podstawy bezpieczeństwa w Europie".

Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borysow zareagował w środę na zapowiedź wstrzymania dostawy okrętu słowami: "Choć oczywiście jest to nieprzyjemne i zwiększa pewne napięcie w relacjach z naszymi francuskimi partnerami, anulowanie tych kontraktów nie będzie tragedią dla modernizacji naszej armii".

Zawarty w 2011 roku, za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro i przewiduje kupno dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Od końca czerwca 400 rosyjskich marynarzy przechodzi we francuskim porcie Saint-Nazaire szkolenie w zakresie obsługi pierwszego mistrala o nazwie "Władywostok".

Jeszcze w lipcu prezydent Francois Hollande mówił, że Francja wywiąże się z kontraktu na przekazanie pierwszego okrętu, ale zastrzegł, że w zależności od postawy Moskwy Paryż jest gotowy zrewidować dostawę drugiego mistrala.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane