• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Hollande broni w liście do Obamy banku BNP Paribas. W tle grzywna 10 mld dolarów

Foto: EPA / PAP Foto: W liście prezydent Hollande podkreśla potrzebę "rozsądnego" podejścia amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości do sprawy

Prezydent Francji Francois Hollande napisał list do prezydenta USA Baracka Obamy, w którym wyraża zaniepokojenie, że możliwa grzywna w wysokości 10 mld dolarów dla banku BNP Paribas, byłaby "niewspółmierna" - podaje Reuters, powołując się na urzędnika w biurze prezydenta Francji.

Chodzi o karę, której domaga się Departament Sprawiedliwości USA za prowadzenie przez bank interesów w Iranie i Sudanie, czyli w państwach, na które Stany Zjednoczone nałożyły sankcje.

Za omijanie amerykańskich sankcji wobec tych krajów Francuzom grozi też restrykcja w postaci zakazu transferu pieniędzy z i do USA.

W liście Hollande podkreśla potrzebę "rozsądnego" podejścia amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości do sprawy i ścisłej współpracy organów finansowych.

Zapowiedzi banku

Bank BNP Paribas zapowiedział, że może zapłacić 1,1 mld dolarów grzywny za naruszenia sankcji. Władze instytucji podkreślały wówczas, że kara nałożona przez władze USA jest za wysoka.

Jeżeli bank przyzna się do wykroczenia, będzie to najwyższa kara w historii Departamentu Sprawiedliwości USA. W 2012 roku urząd nałożył karę 4 mld dolarów na koncern naftowy BP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane