• rozwiń

Hiszpańska kolej strajkuje. Zawieszonych 500 pociągów

Foto: PAP/EPA Foto: Hiszpańska kolej rozpoczęła 48-godzinny strajk

Rozpoczęty w czwartek w trakcie wakacyjnego szczytu przewozowego 48-godzinny strajk hiszpańskiej kolei spowodował odwołanie 513 z łącznie około 2 tys. kursujących codziennie pociągów - poinformowały państwowe koleje Renfe.

Renfe oraz odpowiedzialne za infrastrukturę kolejową przedsiębiorstwo Adif zagwarantowały pasażerom funkcjonowanie około 70 proc. wszystkich pociągów dalekobieżnych. W przypadku pociągów podmiejskich zagwarantowano utrzymanie 70 proc. połączeń w godzinach szczytu, natomiast poza nimi 50 proc. w skali całego kraju i jedynie 33 proc. w Katalonii.

"Zatrudniajcie więcej"

Strajk, do którego wezwały największe centrale związkowe, ma na celu skłonienie firm kolejowych, by zatrudniły więcej pracowników. - Nie chodzi o żądania ekonomiczne, wezwaliśmy do strajku, bo jakość usług pogarsza się ze względu na braki w personelu. Domagamy się wykonalnego planu, który zagwarantuje bezpieczeństwo i jakość usług pasażerom - powiedział dziennikowi "El Pais" Jose Luis Esparcia ze związkowej konfederacji Komisje Robotnicze (CC.OO).

Przybędzie pasażerów

Decyzja o strajku zapadła po nieudanych negocjacjach z ministerstwem robót publicznych. - Ministerstwo twierdzi, że do 2018 roku podwoi się liczba pasażerów szybkiej kolei. Ale zamiast zatrudniać więcej pracowników, mówią nam, że konieczne są zwolnienia - wskazał Manuel Nicolas Taguas z CC.OO.

Według związkowców do strajku przystąpiło około 80 proc. pracowników Renfe i Adif. Jednak same przedsiębiorstwa przedstawiają zupełnie inne dane - według nich w Renfe strajkuje tylko 4,29 proc. pracowników, a w Adif niecałe 8 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane