• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Hiszpańska gospodarka znowu w recesji

Hiszpańska gospodarka znowu 
w recesji
Foto: TVN24 Foto: Hiszpańska gospodarka znów wpadła w recesje

Potwierdziły się przewidywania analityków dotyczące stanu hiszpańskiej gospodarki. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego, gospodarka tego kraju ponownie znalazła sie w recesji. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w 2009 roku.

Narodowy Instytut Statystyczny podał, że w pierwszym kwartale tego roku PKB Hiszpanii spadło o 0,3 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim a w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 roku spadek PKB wyniósł 0,4 proc. Z kolei Bank Centralny kilka dni wcześniej szacował, że PKB spadnie o 0,4 proc. Prognozy na ten rok dla Hiszpanii nie są optymistyczne. Rząd przewiduje, że w całym 2012 roku PKB spadnie o 1,7 proc, za to w przyszłym roku wzrośnie o 0,2 proc.

Bezrobocie będzie rosnąć

Martin van Vliet, starszy ekonomista w ING Banku w Amsterdamie, przewiduje pogorszenie się stanu gospodarki Hiszpanii. - Recesja prawie na pewno będzie się pogłębiać w kolejnych kwartałach, powodując wzrost bezrobocia - powiedział Martin van Vliet.

Obecnie stopa bezrobocia zbliża się w Hiszpanii do 25 proc. natomiast w 1,73 mln gospodarstw domowych nie ma ani jednej osoby mającej pracę.

Obniżenie ratingu banków

Kłopoty mają też hiszpańskie banki. Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła noty dziewięciu hiszpańskich banków - podała AFP. Rating największego banku Hiszpanii, Santandera, spadł z "A+" do "A-". Natomiast noty BBVA, czyli Banco Bilbao Vizcaya Argentaria - drugiego co do wielkości banku Hiszpanii - obniżono z "A" do "BBB+". Obniżone zostały też - o jedną lub dwie noty - ratingi banków: Banco Sabadell, Ibercaja, Kutxa Bank, Banca Civica, Bankinter oraz filii Santandera, Banesto i Barclays. Ponadto agencja ostrzega, że ocena następnych banków: CaixaBank i Bankia też może zostać obniżona.

Hiszpańskie banki źródłem kłopotów

Agencja AFP przypomniała, że kondycja hiszpańskich banków jest źródłem poważnego niepokoju rynków, ponieważ tamtejsze instytucje finansowe nie uporały się jeszcze z efektami załamania rynku z 2008 r., kiedy to pękła bańka spekulacyjna w hiszpańskim sektorze nieruchomości.

km\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane