• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Hiszpanię widzą mniej kolorowo

Druga z wielkich światowych agencji ratingowych obniża swoją ocenę kredytowej wiarygodności Hiszpanii. Agencja Fitch zredukowała wskaźnik z najwyższego możliwego poziomu - czyli AAA - do AA+. Jej analitycy uważają, że hiszpańska gospodarka będzie rosła wolniej, niż oczekiwano wcześniej, bo rząd będzie ciął wydatki.

Jak jednak oceniają, perspektywa ratingu jest stabilna - a to znaczy, że Fitch na razie nie myśli o kolejnym cięciu. Przed miesiącem swoją ocenę tego, czy Madrytowi warto pożyczać pieniądze, obniżyła agencja Standard&Poor. Jedynie Moody's wciąż przyznaje hiszpańskiemu długowi najwyższy rating z możliwych, czyli potrójne A.

Madryt zmaga się z wysokim deficytem budżetowym - w ubiegłym roku przekroczył on 11 procent PKB. Dlatego właśnie rząd zdecydował się na 15 miliardów euro oszczędności. Parlament w Madrycie przyjął plan zaledwie jednym głosem przewagi. Związkowcy już zapowiadają strajki generalne. 

W Hiszpanii trwa też walka o reformy rynku pracy, który - po zapaści na rynku nieruchomości - pogrążył się w chaosie. Pracy nie ma co piąty Hiszpan. Innym problemem jest rozszerzający się kryzys sektora bankowego. Po niedawnym przejęciu przez bank centralny kontroli nad bankiem Cajasur teraz z problemami zmaga się szereg innych instytucji. 45 lokalnych banków negocjuje powołanie wspólnej instytucji, mającej zapobiec ich ewentualnej niewypłacalności.

Inwestorzy od kilku tygodni spoglądają z niepokojem na Półwysep Iberyjski, obawiając się, że Hiszpania podzieli los Grecji, która stanęła na krawędzi bankructwa i musiała uciec się do międzynarodowej pomocy.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane