• rozwiń

Hiszpanie powoli wracają do pracy

Hiszpanie powoli wracają do pracy
Foto: TVN24 Foto: Lekkie ożywienie na hiszpańskim rynku pracy

Hiszpanie mają nieco więcej pracy. W maju liczba osób bezrobotnych spadła w Hiszpanii najszybciej od pięciu lat - o ponad 76 tysięcy. Według Eurostatu stopa bezrobocia w tym kraju w kwietniu wyniosła 19,7 procent, a to najwięcej w całej strefie euro.

Lekkie ożywienie nie zmienia faktu, że bez zatrudnienia wciąż są ponad cztery miliony Hiszpanów.

Hiszpanie zaczęli masowo tracić pracę po tym, jak ceny nieruchomości w ich kraju poszły w dół. Wielu z nich w latach bumu budowlanego dostawało etaty właśnie w firmach stawiających domy i u deweloperów.

Bolączką hiszpańskiego rynku pracy są nie tylko zwolnienia, ale i to, że lokalnym firmom trudno jest zwalniać i zatrudniać pracowników, a koszty pracy są wysokie. To właśnie rozwiązaniu tych problemów ma służyć planowana przez rząd reforma - rynek pracy ma się stać bardziej elastyczny.

Według dziennika "El Pais", madrycki rząd chce wprowadzić zmiany nawet bez porozumienia ze związkami zawodowymi. Te ostatnie zapowiadają protesty.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane