• rozwiń
  • WIG20 2154.96 +0.01%
  • WIG30 2442.00 +0.09%
  • WIG 56802.85 +0.04%
  • sWIG80 11464.82 +0.12%
  • mWIG40 3628.60 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Hiszpania traci wysoki rating

Ostatnia z trzech wielkich agencji ratingowych pozbawiła Hiszpanię najwyższego ratingu, czyli AAA. Moody's obciął ocenę wiarygodności kredytowej Madrytu do AA1, ale z perspektywą stabilną.

Rynki finansowe spodziewały się takiego obrotu rzeczy od początku tygodnia, bo już trzy miesiące temu Moody's sygnalizował, że taki scenariusz jest prawdopodobny - a termin rewizji mijał właśnie w tym tygodniu.

Agencja podała, że perspektywy wzrostu gospodarczego Hiszpanii są słabe. Moody's spodziewa się, że PKB kraju będzie rósł średnio tylko o 1 procent rocznie przez wiele najbliższych lat.

Eksperci agencji dodają, że choć w tym i przyszłym roku Madryt wypełni swoje cele fiskalne, to w kolejnych latach rząd będzie musiał wdrażać kolejne reformy, by obniżać deficyt. Według Moody's gospodarka Hiszpanii musi uniezależnić się od sektora budowlanego, co potrwa kilka lat.

Agencja ratingowa Fitch obcięła rating Hiszpanii do AA+ (z AAA) 28 maja, uzasadniając, że odbudowa gospodarki będzie trudniejsza niż stwierdzają rządowe prognozy.

Trzecia z wielkich agencji, Standard & Poor, rating Hiszpanii zmniejszyła 28 kwietnia, także uzasadniając ten krok słabymi perspektywami wzrostu gospodarczego.

Hiszpania jest czwartą największą gospodarką strefy euro.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane