• rozwiń

Hiszpania obcina deficyt o 27 mld euro

Rząd Hiszpanii przedstawił w piątek projekt budżetu na rok finansowy 2012, przewidujący redukcję deficytu o 27 mld euro dzięki ograniczeniu wydatków i podniesieniu podatków od dużych firm, co ma przekonać inwestorów i UE, że kraj zachowa finansową stabilność.

Jak poinformowała wicepremier Soraya Saenz de Santamaria, projekt budżetu wprowadza redukcję wydatków poszczególnych resortów rządu centralnego średnio o blisko 17 procent oraz zamrożenie płac pracowników sektora publicznego. Łącznie wydatki budżetowe mają się zmniejszyć o 17 mld euro.

Podejmujemy nadzwyczajne działania, gdyż sytuacja jest nadzwyczajna.

minister finansów Cristobal Montoro

Według ministra finansów Cristobala Montoro, skala zawartych w budżecie przedsięwzięć oszczędnościowych nie ma precedensu od czasu przywrócenia w Hiszpanii demokracji w 1977 roku. - Podejmujemy nadzwyczajne działania, gdyż sytuacja jest nadzwyczajna - powiedział Montoro na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym uchwalono projekt.

Hiszpańskie zaciskanie pasa

Dokument ten zostanie przedstawiony parlamentowi we wtorek. Oczekuje się, że jego formalne zatwierdzenie nastąpi w czerwcu.

Hiszpania zobowiązała się obniżyć swój deficyt budżetowy z 8,5 proc. produktu krajowego brutto w roku 2011 do 5,3 proc. w roku bieżącym. Stanowi to poważne wyzwanie w sytuacji, gdy gospodarka jest w recesji, a bezrobocie sięga 23 proc.

Projekt budżetu ogłoszono następnego dnia po strajku generalnym zorganizowanym w proteście przeciwko reformie rynku pracy.

//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane