• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Hiszpania o punkt od poziomu "śmieciowego"

Foto: PAP/EPA Foto: Premier Hiszpanii ma powody do zmartwień

Amerykańska agencja usług finansowych Standard & Poor's zakomunikowała w środę o obniżeniu oceny zdolności kredytowej Hiszpanii o 2 pkt. do poziomu do "BBB-" tzn. tylko o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".

Jako powód obniżenia ratingu podano pogłębiającą się recesję gospodarczą Hiszpanii i ograniczone możliwości rządu jej zahamowania.- W naszej ocenie, zdolność hiszpańskich instytucji politycznych stawienia czoła poważnym wyzwaniom stwarzanym przez obecny kryzys gospodarczy i finansowy zmniejsza się - głosi opublikowany przez Standard & Poor's komunikat.

Negatywna perspektywa

Zdaniem agencji, Hiszpania pozostaje obecnie nadal krajem zdolnym do sprostania swoim zobowiązaniom w stopniu wystarczającym. Jednak perspektywa jest negatywna co oznacza, że kredyty dla państwa hiszpańskiego w okresie średnioterminowym mogą być zakwalifikowane do kategorii inwestycji spekulacyjnych.

Reuters podkreśla, że wcześniej Moody's Investors Service obniżył rating Hiszpanii do poziomu Baa3. Fitch, podobnie jak Standard & Poor's, plasuje Hiszpanię o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".

W naszej ocenie, zdolność hiszpańskich instytucji politycznych stawienia czoła poważnym wyzwaniom stwarzanym przez obecny kryzys gospodarczy i finansowy zmniejsza się

Standard & Poor's

Rzecznik hiszpańskiego ministerstwa gospodarki odmówił skomentowania decyzji Standard & Poor's.

Euro traci

Na wiadomość o niej jednak kurs euro wobec dolara na giełdzie nowojorskiej obniżył się o 0,25 pkt. do 1,2865 dol.

Zdaniem Kathy Lien z nowojorskiej BK Asset Management, w ślady Standard & Poor's może pójść Moody's. Co więcej, chociaż Standard & Poor's powstrzymał się przed obniżeniem ratingu Hiszpanii do poziomu "śmieciowego" , to Moody's może to uczynić.

- Jeśli Moody's obniży rating Hiszpanii do poziomu śmieciowego to może to doprowadzić do wyższych stóp procentowych w Hiszpanii i zbliżyć  rząd hiszpański do decyzji wystąpienia o pomoc zewnętrzną - podkreśliła Lien.

Poprawa za dwa lata?

Gospodarka hiszpańska znajduje się od dłuższego czasu w stanie recesji. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 25 proc. a zdaniem ekonomistów, poprawa na rynku pracy może nastąpić dopiero za ok. 2 lata. Spadające wpływy z podatków i zwiększające się koszty wypłacania zasiłków dla bezrobotnych paraliżują wysiłki rządu hiszpańskiego zmniejszenia deficytu budżetowego o 6,3 proc. PKB, zgodnie z porozumieniem z Unią Europejską.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane