• rozwiń
  • WIG20 2175.47 +0.90%
  • WIG30 2465.97 +0.98%
  • WIG 57395.00 +0.87%
  • sWIG80 11443.22 -0.40%
  • mWIG40 3664.90 +0.55%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:02

Dostosuj

Hiszpania już sobie pooszczędzała

Hiszpania walczyła z deficytem i - jak twierdzi - wygrała. "Sytuacja się poprawiła" - mówi socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero i dodaje, że z tego powodu nowego planu oszczędnościowego dla Hiszpanii nie będzie.

Zapytany przez radio Cadena Sur o możliwość nowych posunięć oszczędnościowych w najbliższych miesiącach, Zapatero odparł: - Nie będzie takiej potrzeby. Nie przewidujemy żadnego dodatkowego planu oszczędnościowego - zapewnił.

Jak ocenił szef rządu, "sytuacja poprawiła się" w porównaniu z wiosną. - Presja na dług hiszpański znacznie się zmniejszyła (...), nasze banki mogą ponownie emitować obligacje, by się finansować - uzupełnił.

Z "socjala" nie zrezygnują

Zapatero podkreślił, że Hiszpania jest w stanie utrzymać wydatki socjalne na takim samym poziomie jak państwo dobrobytu.

Dodał, że nie uważa, by zdradził swe zasady przyjmując reformę rynku pracy. Uchwalona w czwartek reforma ma na celu zachęcenie pracodawców do stosowania umów na czas nieokreślony i wprowadza większe możliwości elastycznych godzin pracy. Zmniejszając odprawy, zmniejsza również koszty zwalniania pracowników oraz ułatwia zrywanie umów "z powodów ekonomicznych".

Zapatero zastrzegł, że na efekty reformy trzeba będzie poczekać "kilka miesięcy".

Pod koniec lipca premier zapowiedział, że budżet na 2011 rok będzie "restrykcyjny i surowy", a średnia redukcja wydatków ministerstw wyniesie 15 procent.

W pierwszej połowie roku Zapatero przedstawił już dwa plany oszczędnościowe mające na celu zmniejszenie deficytu finansów publicznych, który w 2009 roku wyniósł 11,2 proc. PKB, do 6 proc. PKB w 2011 roku i 3 proc. w 2013.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane