• rozwiń

Hiszpania idzie drogą Polski. A nawet ją wyprzedza

Hiszpania idzie drogą Polski. A nawet ją wyprzedza
Foto: sxc.hu Foto: Hiszpania zaciska pasa

Nie tylko Polska reformuje swoje wydatki. Rząd hiszpański przyjął w piątek plan ograniczenia wydatków budżetowych. Przewiduje on zaoszczędzenie 50 miliardów euro do 2013 roku i powrót do wymaganego przez europejski pakt stabilizacji ograniczenia deficytu budżetowego do 3 procent PKB.

Zapowiedziane w piątek polskie plany reformy wydatków publicznych na razie wciąż są planami - nic o nich nie wie nawet koalicjant. Hiszpański rząd swoje już zatwierdził.

- Przyjęty właśnie plan zakłada oszczędności około 50 mld euro - powiedziała wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega po posiedzeniu gabinetu. - Jego celem jest zmniejszenie deficytu publicznego do 3 procent PKB w 2013 roku - dodała minister gospodarki i finansów Elena Salgado.

Hiszpania weszła w recesję w końcu 2008 roku i jej finanse publiczne szybko topniały na skutek spadku wpływów z podatków i kosztów środków przyjętych przez rząd w celu stymulacji gospodarki. Deficyt budżetowy kraju wzrósł w 2009 roku do 11,4 procent PKB.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane