• rozwiń

Hiszpania: 20 proc. energii elektrycznej z wiatraków. Więcej niż z elektrowni atomowych

Hiszpania: 20 proc. energii elektrycznej z wiatraków. Więcej niż z elektrowni atomowych
Foto: sxc.hu Foto: Hiszpania stawia na rozwój elektrowni wiatrowych

Elektrownie wiatrowe w Hiszpanii stały się głównym dostawcą prądu w tym kraju. W minionym roku zaspokoiły 20,9 proc. zapotrzebowania sieci energetycznej - poinformował hiszpański związek energetyki wiatrowej AEE.

Elektrownie korzystające z siły wiatru nieznacznie wyprzedziły w ten sposób elektrownie atomowej, na które przypadło 20,8 proc. całości dostaw. Hiszpania stała się więc pierwszym państwem, w którym elektrownie wiatrowe mają największy udział w rynku energetycznym.

Madryt ekologicznym liderem

Produkcja elektryczności w siłowniach wiatrowych wzrosła w Hiszpanii w ubiegłym roku o 13,2 proc. w porównaniu z rokiem 2012. Elektrownie atomowe wytworzyły co prawda w roku 2013 minimalnie więcej prądu niż siłownie wiatrowe, ale pewną jego część pochłonęła eksploatacja reaktorów, obniżając dostawy netto do sieci.

W sumie w roku 2013 ze źródeł odnawialnych w Hiszpanii pokryto 42,4 proc. zapotrzebowania na energię. Energia z elektrowni wodnych pokryła 14,4 proc. zapotrzebowania, energia z układów gazowo-parowych - 9,6 proc., a energia z siłowni węglowych - 14,6 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane