• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Hipermarkety pod lupą UE

Hipermarkety pod lupą UE
Foto: TVN24 Foto: Unia Europejska weźmie hipermarkety pod lupę

Unia Europejska sprawdzi, jak wielkie sieci handlowe traktują pracowników i producentów. Władze UE zamierzają walczyć z nadużyciami hipermarketów i dużych supermarketów - informuje "Puls Biznesu".

Kończą się złote czasy dla sieci wielkich sklepów, które podzieliły między siebie rynek handlowy w Unii Europejskiej. Wskutek trwającej od lat konsolidacji osiągnęły one tak silną pozycję w UE, że ich partnerzy handlowi i pracownicy coraz głośniej domagają się pomocy wobec nadużywania przez sieci dominującej pozycji.

Fala krytyki, która spadła na hipermarkety fali ostrych podwyżek cen żywności sprawiła, że problemem zainteresował się Parlament Europejski. Wskutek interwencji grupy eurodeputowanych, m.in. z Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i Francji, reprezentujących różne frakcje polityczne, powstał projekt deklaracji w sprawie zbadania nadużyć, których dopuszczają się wielkie sieci handlowe na terenie Unii Europejskiej.

Na tej liście jest m.in. wymuszanie na dostawcach obniżek cen produktów poniżej poziomu opłacalności i narzucanie im nieuczciwych warunków współpracy. Autorzy projektu podkreślają, że są na to dowody zebrane w całej Unii. Jak pisze gazeta, projekt ma szansę stać się oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego już w pierwszych miesiącach 2008 r. Będzie wówczas obligował Komisję Europejską do zajęcia się tym problemem.

jaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane