• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Hazard w rękach celników

Hazard 
 w rękach celników
Foto: TVN24 Foto: Celnicy mają od soboty nowe obowiązki

W sobotę wchodzi w życie Ustawa o Służbie Celnej. Porządkuje ona m.in. kompetencje nadzoru nad rynkiem gier, do tej pory rozrzucone po różnych organach resortu finansów. Celnicy zwracają się jednak do rządu, że nie wyposażył ich w odpowiednie narzędzia do wykonywania nowych obowiązków.

Z urzędów skarbowych przenoszone są kompetencje poboru podatku od gier, co - w opinii resortu finansów - umożliwi lepszą kontrolę poboru tego podatku w połączeniu z kontrolami automatów i salonów gier.

- Nowe prawo porządkuje kompetencje w zakresie wydawania pozwoleń na urządzanie gier, przesuwając je do pionu celnego resortu finansów - wyjaśnia wiceminister finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Ma być lepiej, a jak będzie, to się okaże

Ustawa ta nie zabiera żadnych dotychczasowych uprawnień, a wręcz przeciwnie daje nowe w postaci przeprowadzenia eksperymentu gry. Celem tego eksperymentu jest ujawnienie, czy automat posiada funkcję kumulacji, która umożliwia przekraczanie ustawowej wysokości wygranej

kapica o ustawie

Celnicy ostrzegają jednak, że tworząc nowe przepisy zapomniano wyposażyć celników w odpowiednie uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. - Bez nich skuteczna walka z patologią będzie fikcją - ostrzegają. W liście do premiera Donalda Tuska przedstawiciele Związku Zawodowego Celnicy PL piszą, że "od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze".

MF: lepsza kontrola

Zdaniem Kapicy, Ustawa o Służbie Celnej daje funkcjonariuszom celnym wystarczające kompetencje do ujawniania nieprawidłowości na funkcjonującym rynku automatów o niskich wygranych. Uważa on, że do realizacji tych zadań nie są konieczne czynności operacyjno-rozpoznawcze. - Ustawa ta nie zabiera żadnych dotychczasowych uprawnień, a wręcz przeciwnie daje nowe w postaci przeprowadzenia eksperymentu gry. Celem tego eksperymentu jest ujawnienie, czy automat posiada funkcję kumulacji, która umożliwia przekraczanie ustawowej wysokości wygranej - napisał w komunikacie wiceminister.

Jego zdaniem, wraz z wejściem nowej ustawy o Służbie Celnej, obecny rynek gier hazardowych będzie lepiej nadzorowany i kontrolowany niż dotychczas.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane