• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Hakerzy kradną dwutlenek węgla

Hakerzy kradną dwutlenek węgla
Foto: sxc.hu Foto: Hakerzy kradną dwutlenek węgla

W Polsce nie stwierdzono włamania hakerów do systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Włamywaczom udało się natomiast dostać do systemów Austrii, Grecji, Czech, oraz Estonii. Wiadomo, że uprawnienia skradzione Czechom mają wartość 7 milionów euro.

W polskim rejestrze nie stwierdzono żadnego przypadku kradzieży uprawnień do emisji CO2 - informuje Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). Jednak zgodnie ze wskazaniami Brukseli Polska także prewencyjnie co najmniej do 26 stycznia zamknęła swój rejestr.

"Ten tymczasowy środek zapobiegawczy został wprowadzony w związku z powtarzającymi się próbami ataków na rejestry wspólnotowe w ostatnich miesiącach" - stwierdzono w rozesłanym komunikacie.

Europejski handel zawieszony

Od godziny 19 w czwartek Komisja Europejska zablokowała możliwość wykonywania transakcji uprawnieniami do emisji CO2 w systemie europejskim. Wyjątek stanowią: wydawanie oraz umarzanie uprawnień we wszystkich rejestrach wspólnotowych. Blokada będzie trwać co najmniej do 26 stycznia.

Jak tłumaczy polski administrator, najczęściej kradzież miała miejsce po nieświadomym udostępnieniu hakerom identyfikatora i hasła dostępu do rejestru. "W niektórych przypadkach na komputerach użytkowników instalowane były wirusy, które umożliwiały przechwytywanie poufnych danych dostępu. Wykorzystując te dane hakerzy logowali się do rejestru i przekazywali jednostki na rachunki w innych państwach" - wyjaśnia KASHUE.

Krajowy Administrator w najbliższym czasie planuje wdrożenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci jednorazowych haseł przesyłanych poprzez SMS na telefony komórkowe użytkowników rejestru. "Pozwoli to w znaczący sposób ograniczyć możliwość nieautoryzowanego dostępu do systemu" - zapewnia administrator.


Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są do 2013 roku przyznawane bezpłatnie firmom w krajach członkowskich; przedsiębiorstwa, które limitów nie wykorzystują, mogą je odstąpić tym, dla których bezpłatny przydział był niewystarczający. Uprawnienie do emisji tony CO2 kosztuje obecnie na rynku nieco powyżej 14 euro.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane