• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gwarancja pracy na 10 lat

Gwarancja pracy na 10 lat

Nawet do 2018 r. pracownicy energetyki wywalczyli sobie gwarancje zatrudnienia - informuje "Gazeta Wyborcza".

Powodem tego nacisku ze strony związkowców była obawa przed utratą pracy w wyniku połączenia kilkunastu państwowych firm energetycznych. Rząd chce utworzyć na ich bazie cztery ogromne grupy - Polska, Centralna, Północna i Południowa. Związki zawodowe zagroziły strajkiem, jeśli ten postulat nie zostanie spełniony.

Identyczne gwarancje zatrudnienia już raz przyznał im wcześniej rząd SLD. Łączyły się wówczas Energa, Enea, Enion i Energia-Pro.

Mimo, że negocjacje w sprawie umów z pracownikami energetyki dotyczą państwowego majątku, objęte są tajemnicą. Prowadzą je związkowcy i szefowie państwowych firm upoważnieni przez Ministerstwo Gospodarki. - Porozumienie powinniśmy podpisać w przyszłym tygodniu. To są nasze wewnętrzne sprawy i nie odpowiadamy na pytania na ten temat - mówi Beata Ostrowska, rzecznik Energii wchodzącej w skład Grupy Północnej.

Jeśli pracownik zostanie zwolniony, otrzyma odszkodowanie - równowartość 10-letnich zarobków. Np. zwolnienie osoby zarabiającej 5 tys. zł brutto (średnia płaca w sektorze) może kosztować nawet 600 tys. zł.

Prof. Krzysztof Żmijewski, przewodniczący Społecznej Rady Energetyki, twierdzi, że nowe przywileje spowodują wzrost cen prądu. - Gdy porównamy polskie firmy z europejskim gigantem Eon, to okaże się, że na jeden megawat mocy zatrudniamy trzy razy więcej osób, a na jedną megawatogodzinę aż dziewięć razy więcej.

mon

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane