• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

GUS zaskakuje danymi o inflacji

GUS zaskakuje danymi o inflacji
Foto: TVN24.pl Foto: Żywność i napoje tańsze niż przed miesiącem

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,5 proc. w stosunku do sierpnia 2006 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. - To miła niespodzianka - ocenia Ministerstwo Finansów.

Dane GUS są o tyle zaskakujące, że według prognoz analityków rynkowych w sierpniu roczna inflacja miała kształtować się między 1,8 proc. a 2,1 proc. (średnia 1,9 proc.), a w ujęciu miesięcznym ceny w sierpniu miały spaść średnio zaledwie o 0,1 proc.


Według danych GUS w sierpniu duży wzrost cen odnotowano w kategorii "mieszkanie" - ceny podniosły się w niej aż o 3,5 proc. w ujęciu rocznym. Ceny w kategorii "żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe" wzrosły w sierpniu o 3,1 proc. w ujęciu rocznym, ale spadły w stosunku do lipca o 0,3 proc. Natomiast same "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe" podrożały o 4,4 proc. w porównaniu z sierpniem zeszłego roku.

Po zaskakujących danych o inflacji Ministerstwo Finansów spodziewa się utrzymania wskaźnika poniżej 2 proc. także we wrześniu. Zdaniem wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, na koniec roku inflacja ukształtuje się poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc. - Po sierpniowych danych widać, że inflacja jest pod kontrolą. Presja inflacyjna nie jest tak duża, jak tego oczekiwano. Spodziewamy się utrzymania inflacji we wrześniu poniżej 2 proc. Jeśli nic złego nas nie zaskoczy, to inflacja na koniec roku będzie poniżej celu inflacyjnego - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Dodała też, że dane GUS to bardzo miła niespodzianka. - Nie potwierdziły się nasze oczekiwania co do trendów na rynku żywnościowym. Ceny żywności spadły znacznie bardziej niż szacowaliśmy. Byliśmy też większymi pesymistami co do cen niektórych usług, choćby w kategoriach łączność oraz rekreacja i kultura. Te elementy się przełożyły na miesięczną deflację w sierpniu - oceniła wiceminister finansów.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane