• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

GUS: Inflacja lekko drgnęła

GUS: Inflacja lekko drgnęła Odtwórz: GUS: Inflacja lekko drgnęła
Foto: www.sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Niska inflacja cieszy zakupowiczów | Video: GUS: Inflacja lekko drgnęła

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 0,9 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

- Dzisiejsze dane o inflacji nie zmieniają naszych prognoz średniookresowych dotyczących cen - skomentował dane o inflacji Wojciech Matysiak z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao. Jego zdaniem w tym roku inflacja urośnie do 1,5 proc. A to za sprawą coraz silniejszego popytu w drugim półroczu.

Niskie stopy dłużej?

- Podtrzymujemy nasz scenariusz bazowy, który zakłada brak zmian stóp procentowych do końca br. Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej może wydłużyć zapowiadany okres utrzymywania stóp procentowych bez zmian o kolejne trzy miesiące – w tym kontekście wiele będzie zależało od wyników najnowszej projekcji inflacyjnej - stwierdził analityk.

Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach br. wzrost inflacji będzie postępował bardzo powoli, zmierzając na koniec roku w okolice 2 proc. rok do roku.

główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek

Zdaniem Moniki Kurtek z Banku Pocztowego, za wzrost inflacji były m.in. podwyżki cen artykułów tytoniowych oraz podwyżki cen na artykuły spirytusowe, które weszły w życie od 1 stycznia tego roku. "Od nowego roku wystąpiły też zmiany cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych oraz innych opłat związanych z użytkowaniem mieszkania" - dodała główna ekonomistka banku.

Według niej w kolejnych miesiącach inflacja dalej będzie rosnąć, ale "bardzo powoli, zmierzając na koniec roku w okolice 2 proc. rok do roku". Wtedy można się spodziewać pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane