• rozwiń

Temat: Gospodarka

GUS: Gospodarka wzrosła o 3,4 proc.

Zielińska-Głębocka: Wzrost PKB Polski może wynieść pod koniec roku 3,6-3,8 proc. Odtwórz: Zielińska-Głębocka: Wzrost PKB Polski może wynieść pod koniec roku 3,6-3,8 proc.
Zielińska-Głębocka: Wzrost PKB Polski może wynieść pod koniec roku 3,6-3,8 proc. "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

O 3,4 proc. wzrósł Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale tego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy niż wcześniej szacował GUS, który podawał w prognozie "flesh", że polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc.

PKB w pierwszym kwartale 2014 roku wzrósł o 3,4 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,7 proc. rdr w czwartym kwartale 2013 r. - wynika z piątkowego komunikatu GUS. GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym, PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 1,1 proc., po skorygowanym wzroście w czwartym kw. o 0,7 proc. kdk.

Lepiej od prognoz

Wcześniej GUS podał w szacunkach "flash", że w pierwszym kwartale rdr PKB wzrósł o 3,3 proc. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w pierwszym kwartale wzrosły o 10,7 proc. rdr, a popyt krajowy wzrósł o 3,0 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że w pierwszym kwartale inwestycje wzrosły o 3,4 proc., a popyt krajowy wzrósł o 2,4 proc.

Jak w całym 2014?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2014 r. do 2,8 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu. "Dane z (polskiego – red.) rynku pracy w I kw. wskazują na bardzo silny wzrost realnych plac i dalszy wzrost zatrudnienia. To powinno wspierać bardziej zrównoważony wzrost, w znacznej mierze oparty na spożyciu prywatnym" – napisano w opublikowanym w raporcie EBOiR.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane