• rozwiń

Guru inwestorów ostrzega: Euro może upaść

Guru inwestorów ostrzega: Euro może upaść
Foto: Wikipedia/http://www.flickr.com/photos/whitehouse/4793199789 Foto: Buffett ostrzega

Są wątpliwości, czy strefa euro przetrwa obecny kryzys - ocenił guru inwestorów giełdowych i jeden z najbogatszych Amerykanów Warren Buffett.

- Obecny system okazał się wadliwy. I tej wady nie da się poprawić jedynie słowami. Europa będzie musiała zacieśnić współpracę, bądź w jakiś sposób przekształcić system, ponieważ obecny nie działa - powiedział Buffett w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Jego zdaniem, kryzysu w strefie euro nie można porównywać do problemów USA z ich ogromnym zadłużeniem.

- 17 krajów (członków strefy euro - red.) zrezygnowało z możliwości emisji obligacji we własnej walucie. To diametralnie inna sytuacja niż w USA, które mogą emitować papiery dłużne we własnej walucie - zaznaczył Buffett.

Tymczasem za oceanem Demokraci i Republikanie wciąż nie mogą się dogadać w Kongresie ws. niezbędnych cięć budżetowych. Superkomitet, który ma zaproponować oszczędności nadal nie wypracował porozumienia. Komitet musi ostatecznie złożyć propozycje do środy - w przeciwnym razie od 2013 roku ruszą automatyczne cięcia wydatków, między innymi na armię czy programy socjalne. Będą one warte 1,1 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane