• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Gudzowaty zaczyna wyciskać EuRoPol Gaz

Gudzowaty zaczyna wyciskać EuRoPol Gaz
Foto: TVN24 Foto: Aleksander Gudzowaty wychodzi z gazu

Co najmniej kilkanaście milionów dolarów może zarobić Aleksander Gudzowaty na sprzedaży swoich udziałów w spółce Gas Trading, udziałowcu w EuRoPol Gazie, który jest właścicielem gazociągu jamalskiego. Jak pisze "Rzeczpospolita", w środę zarząd EuRoPol Gazu dostał od właścicieli zielone światło na rozpoczęcie rozmów z biznesmenem i przyjął jego wstępną ofertę.

Gas Trading ma 4 proc. akcji EuRoPol Gazu, spółki zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Resztą dzielą się po równo PGNiG i Gazprom. Należący do Gudzowatego Bartimpex ma 36,2 proc. akcji Gas Tradingu i jest drugim pod względem wielkości jego akcjonariuszem. Największym jest PGNiG (43,4 proc.). Trzeci - Gazprom Export - ma 15,9 proc. Zgodnie z nową, podpisaną pod koniec ub.r. umową gazową między Polską i Rosją, EuRoPol Gaz ma mieć tylko dwóch akcjonariuszy PGNiG i Gazprom.

Wielki targ

Biznesmen długo sprzeciwiał się tej decyzji, bo oznacza ona, przynajmniej na razie, koniec jego dość dużych wpływów w sektorze gazowniczym. Nie ma jednak wyjścia, a jedyne co może, to wyciągnąć z tej sytuacji jak najwięcej.

– Rozmowy można rozpocząć już na początku maja, wycena akcji będzie najważniejszym elementem negocjacji. Chcemy, by wykonali ją eksperci, uwzględniając nie tylko wartość samego Gas Tradingu i 4-proc. pakietu akcji w EuRoPol Gazie, ale też potencjalnie utracone przez Bartimpex korzyści – mówi "Rz" Aleksander Gudzowaty.

Nie ujawnił, o jakie utracone korzyści chodzi. Ale według gazety jego opinia może być sygnałem, że negocjacje dla szefów EuRoPol Gazu nie będą łatwe.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane