• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gruz po bitwie o handel wart 100 tysięcy

Gruz po bitwie o handel wart 100 tysięcy
Foto: TVN24 Foto: Hala KDT znika z powierzchni Warszawy

W przyszłym tygodniu stołeczny ratusz podpisze umowę na rozbiórkę hali Kupieckich Domów Towarowych na warszawskim placu Defilad - tej, o której istnienie toczyły się klika miesięcy temu bitwy między kupcami tam handlującymi, a ochroniarzami i policją. Firma Kruszer, która ją rozbierze, zapłaci miastu 103 tys. zł.

Przetarg na rozbiórkę hali udało się rozstrzygnąć ratuszowi dopiero w trzecim podejściu. W dwóch poprzednich nie złożono żadnej oferty. W pierwszym, ogłoszonym we wrześniu, cena wywoławcza wynosiła 10 mln zł; w drugim, ogłoszonym miesiąc później - 7 mln zł. Tyle miały wyłożyć firmy za za halę, i jeszcze ponieść koszty jej rozbiórki. Obiekt w założeniu projektantów powinien nadawać się do zmontowania w innym miejscu.

Teraz rozbierze ją firma Kruszer, ta sama, która kilka miesięcy wcześniej rozebrała sąsiedni blaszak. Za "pohalowy gruz" zapłaci 103 tys. zł. Poniesie też koszt rozbiórki, który miasto oszacowało na 4 mln zł

Jak zapowiedział Marcin Ochmański z wydziału prasowego urzędu miasta, hala będzie musiała zniknąć w ciągu 200 dni.

Koniec handlu

Halę KDT, zajmowaną od początku roku nielegalnie przez kupców, pod koniec lipca zajął w imieniu miasta komornik. Doszło wówczas do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami oraz przybyłymi w okolice hali chuliganami.

Spółka KDT powstała w 1999 r. na mocy porozumienia pomiędzy kupcami ze śródmiejskich targowisk, a ówczesną gminą Centrum. Kupcy wybudowali na pl. Defilad tymczasową halę, a miasto miało wskazać docelową lokalizację nowej siedziby KDT. W przyjętym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego Placu Defilad przewidziano budynek domu towarowego dla KDT przy ul. Marszałkowskiej. Ostatecznie nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

Z końcem 2008 r. wygasła umowa dzierżawy hali, której miasto nie przedłużyło. W miejscu, w którym stoi hala, w przyszłym roku mają rozpocząć się prace związane z budową drugiej linii metra, a rok później - z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane