• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Grupa Azoty powinna trafić na listę spółek o znaczeniu strategicznym"

Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji Odtwórz: Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji
Foto: Związkowcy wracają do tego pomysłu nawiązując do środowej informacji o zwiększeniu udziałów rosyjskiej spółki w Grupie Azoty | Video: Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji

- Grupa Azoty na liście spółek o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki - taki jest postulat związkowców cytowanych przez Polskie Radio.

Związkowcy wracają do tego pomysłu nawiązując do środowej informacji o zwiększeniu udziałów rosyjskiej spółki w Grupie Azoty. Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc.. Dzięki temu rosjanie mogą wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela. Część analityków twierdzi, że może to byc początek wrogiego przejęcia grupy. Tymbardziej, że Rosjanie próbowali to zrobić dwa lata temu w przypadku Azotów Tarnów. Ministerstwo Skarbu twierdzi jednak, że obecne zabezpieczenia tarnowskiej spółki przed wrogim przejęciem są wystarczające.

- Szef zakładowej Solidarności w tarnowskich Azotach Tadeusz Szumlański podkreśla jednak, że to nie wystarcza, bo statut spółki można zmienić. Przede wszystkim chodzi o to, by Skarb Państwa miał pakiet większościowy, powyżej 50 procent, chcielibyśmy, by było to zabezpieczenie ustawowe - zaznacza Tadeusz Szumlański w rozmowie z Polskim Radiem.

Spółka strategiczna

Ministerstwo Skarbu uspokaja, że nie zamierza sprzedawać swoich akcji w Grupie Azoty, którą traktuje jako strategiczną dla polskiej gospodarki.

Teraz jednak rosyjski Acron wprowadzi do rady nadzorczej Grupy Azoty swojego przedstawiciela. Zyska przez to dostęp do wielu informacji na temat funkcjonowania polskich zakładów chemicznych skupionych w Azotach, konkurujących z największymi światowymi firmami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane