• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Groźba strajku w LOT zażegnana

Groźba strajku w LOT zażegnana
Foto: TVN24 Foto: Piloci zagwarantowali sobie pewność zatrudnienia

Groźba strajku w PLL LOT została zażegnana. Zarząd podpisał porozumienie ze Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych, który działa w spółce - poinformował w środę PAP rzecznik przewoźnika Jacek Balcer.

Tym samym zakończony został kilkumiesięczny spór między pilotami a władzami firmy. Spór dotyczył m.in. wynagrodzeń, szkoleń, awansów, czasu pracy. W sierpniu związkowcy zorganizowali referendum ws. ewentualnego strajku w spółce. Załoga opowiedziała się za podjęciem akcji strajkowej. Poparły ją zarówno Związek Zawodowy Personelu Pokładowego, jak i Solidarność.

Nowy regulamin dla pilotów

Balcer poinformował, że obie strony konfliktu ustaliły tzw. zbiór zasad działania pilotów w PLL LOT, który zastąpi obowiązujący od 1 września regulamin działania pilotów. Ten ostatni został wprowadzony przez byłego prezesa spółki Sebastiana Mikosza i miał zapewnić pilotom elastyczność zatrudnienia, a także możliwość przeszkolenia, aż do ukończenia 60. roku życia.

- Różnica między regulaminem a zbiorem polega na tym, że ten pierwszy został wprowadzony jednostronnie, a zbiór jest umową społeczną wypracowaną między zarządem a stroną związkową. Jej ewentualna zmiana będzie wymagała zgody dwóch stron. Zapisy zawarte w obu dokumentach zasadniczo się nie różnią, dotyczą m.in. doboru pilotów do szkoleń na samolotach oraz awansów pilotów - wyjaśnił Balcer. Dodał, że zbiór również zapewnia utrzymanie pełnego zatrudnienia. Chodzi m.in. o możliwość wysyłania pilotów na urlopy bezpłatne lub zmianę wymiaru zatrudnienia.

Ile zarobią za sterami?

Pytany o kwestie wynagrodzeń, powiedział, że będą one uzależnione od stażu pracy oraz typu samolotu na którym lata pilot.

Od kilku miesięcy w PLL LOT trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Spółka wypowiedziała też umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. Jak zapewniał były prezes Mikosz, żaden z ponad 400 zatrudnionych w spółce pilotów nie dostał wypowiedzenia z pracy w czasie trwającego od kilku miesięcy procesu restrukturyzacji. W PLL LOT zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane