• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Groclin ofiarą silnego złotego

Groclin ofiarą silnego złotego
Foto: TVN24 Foto: Zbigniew Drzymała chce przenieść częśc interesu na Ukrainę

Jeden z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej, firma Groclin jest pierwszą dużą ofiarą silnego złotego. Spółka będzie musiała sprzedać nie tylko drużynę piłkarską, ale i największy zakład produkcyjny - informuje "Parkiet".

Z informacji "Parkietu" wynika, że Inter Groclin Auto nosi się z zamiarem sprzedaży jednego z trzech polskich zakładów - głównej fabryki w Grodzisku Wielkopolskim, zatrudniającej około 1,2 tys. osób. Do transakcji mogłoby dojść w przyszłym roku. W takim scenariuszu większość hal fabrycznych o powierzchni 40 tys. mkw. zostałaby przekształcona w magazyny lub wykorzystana do produkcji niezwiązanej z motoryzacją. Groclin mógłby dostać za zakład kilkadziesiąt milionów złotych - szacuje "Parkiet".

Groclin jest producentem tapicerek samochodowych. Firma jest jednym z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej (80 proc. przychodów otrzymuje w euro). Silny złoty powoduje, że działalność w kraju jest nierentowna, dlatego Groclin pozbywa się aktywów, a produkcję z Polski przenosi na Ukrainę. Koszty robocizny, według szacunków spółki, są tam o połowę niższe niż u nas. Na razie Groclin ma tam jedną fabrykę, po wakacjach planuje otwarcie kolejnej.

Jak ustalił "Parkiet", jeszcze w środę Groclin ma podpisać umowę sprzedaży drużyny piłkarskiej Dyskobolia giełdowemu deweloperowi J.W. Construction. Transakcja może opiewać na kilka, maksymalnie kilkanaście milionów złotych.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane