• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grilowana kiełbaska nad grobem

Grilowana kiełbaska nad grobem
Foto: TVN24 Foto: Przycmentarny handel rozkwita

Przypadający na niedzielę Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki, to nie tylko chwile zadumy i wspominanie bliskich zmarłych. Dla wielu osób jest to również dobry biznes. W najbliższych dniach wokół cmentarzy poza straganami ze zniczami i kwiatami wyrośnie też obwoźne bistro - pisze "Metro".

Na Wszystkich Świętych pod cmentarzami zakwitnie handel grillowaną kiełbaską, karkówką, a także żelkami i balonami - pisze gazeta. Przypomina też, że handel w dniu Wszystkich Świętych odbywał się już przed wojną, kiedy pod cmentarzami raczono się pańską skórką i obwarzankami. W erze wolnego rynku ten zwyczaj wrócił, a asortyment się rozszerzył.

Zapalić lampkę, włączyć myślenie

Z urzędniczego punktu widzenia handel nie ma granic w dniu wspominania zmarłych. - Nie wnikamy, co handlarz ma zamiar sprzedawać, bo nie mamy takich uprawnień. Wydajemy jedynie zgodę na zajęcie pasa drogowego i pobieramy opłatę. Tak samo, jak nie oceniamy, czy coś jest estetyczne czy nie - mówi rzeczniczka warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich Urszula Nelken.

Powściągliwy w ocenie jest także ks. dr Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Chodzi o zachowanie proporcji. Dopóki odwiedzając groby naszych bliskich, nie zaniedbujemy modlitwy za zmarłych i wspominamy ich, to zjedzenie pieczonej kiełbaski w zimny listopadowy dzień nie jest niczym nagannym - powiedział "Metru" duchowny.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane