• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Forum Ekonomiczne w Davos

Greenhill w Davos: Jeżeli młodzi nie znajdą pracy, to czeka nas zbiorowa tragedia

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

- Europa się starzeje. Jeżeli nie pomożemy ludziom bez pracy czeka nas indywidualna i zbiorowa tragedia - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Robert Greenhill, dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego.

Jednym z głównych tematów poruszanych na tegorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest rosnąca, pomiędzy poszczególnymi państwami, nierówność np. w edukacji, opiece zdrowotnej, czy zatrudnieniu.

Rozwiązanie problemów

- To pierwszy moment od 2008 roku, kiedy światowa zapaść gospodarcza nie jest tak nasilona. To daje nam tu w Davos szansę na skupienie się, na najważniejszych, nie rozwiązanych jeszcze kwestiach takich jak nierówność - przekonuje Robert Greenhill, dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego.

Zdaniem Greenhilla kolejnym wielkim wyzwaniem szczytu w Davos jest ogromne bezrobocie, które może doprowadzić do zbiorowych i indywidualnych tragedii.

Europa się starzeje. Jej siła robocza będzie się kurczyć. Jeżeli nie pomożemy ludziom bez pracy czeka nas indywidualna i zbiorowa tragedia. Dlatego będzie to jeden z najważniejszych tematów w Davos.

Robert Greenhill

- Mamy nie tylko rekordową liczbę osób bez pracy, ale i młodych pozostających bez pracy od kilku lat - zwłaszcza w Europie. Niebezpieczne jest to, że po kilku latach na zasiłku tych ludzi już nikt nigdy nie zatrudni. Wypadną z rynku pracy. Europa się starzeje. Jej siła robocza będzie się kurczyć. Jeżeli nie pomożemy ludziom bez pracy czeka nas indywidualna i zbiorowa tragedia. Dlatego będzie to jeden z najważniejszych tematów w Davos. Musimy pomóc tym ludziom zdobyć potrzebne umiejętności, a potem zatrudnienie po to, aby stali się produktywnymi członkami społeczeństwa - twierdzi Greenhill.

Technologie dadzą pracę?

Dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego uważa też, że nowe technologie mogą wytworzyć nowe miejsca pracy, ale też poprawić jakość życia.

Jedną z najbardziej fascynujących technologii jest medycyna bez udziału ludzi. Mówię tu o badaniach genetycznych i nowych możliwościach, dzięki którym ludzie mogą zyskać większą kontrolę nad swoim życiem.

Robert Greenhill

- Mówię o gazie łupkowym, ale też pozyskiwaniu energii ze słońca. Oprócz tego mamy ciekawą technologię druku 3D. Jednak jedną z najbardziej fascynujących technologii jest medycyna bez udziału ludzi. Mówię tu o badaniach genetycznych i nowych możliwościach, dzięki którym ludzie mogą zyskać większą kontrolę nad swoim życiem. Medycyna dzięki temu daje się stosować do konkretnych osób i ich potrzeb, a nie wobec grupy ludzi. To może być szansa, aby sprawić, że ludzie będą żyli dłużej, zdrowiej i aby kosztowało to coraz mniej - mówi Greenhill.

Obrady do 25 stycznia

Światowe Forum Gospodarcze 2014 w Davos ruszyło w środę. Bierze w nim udział ponad 30 szefów państw i rządów. Wśród tematów prestiżowego spotkania znalazły się te dotyczące rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych oraz przeciwdziałaniu skutkom kryzysu finansowego.

Hasło przewodnie 44. forum nieformalnych dyskusji brzmi "Zmienianie świata. Skutki dla społeczeństwa, polityki i biznesu". Na oficjalnej liście tematów znalazły się m.in. sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii, niwelowanie rosnących nierówności społecznych i finansowych, wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie odpowiedzialności rządów przez rządzonymi oraz wypracowanie zrównoważonego modelu rozwoju gospodarczego.

Tegoroczne Światowe Forum Gospodarcze potrwa do 25 stycznia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane