• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Grecy zamykają porty

Grecy zamykają porty
Foto: sxc.hu Foto: Grecja- sparaliżowany ruch promowy

W najbliższy poniedziałek nie wypłyną statki i promy z Pireusu i z większości portów na wyspach. Pracownicy greckich portów protestują przeciwko planowanej liberalizacji obsługi promowej.

Nie protestujemy przeciwko turystom odwiedzającym Grecję, ale nie godzimy się na wyrzucanie pracowników na bruk. Oni też wiele oferują budżetowi państwa.

Yannis Halas, przedstawiciel związku zawodowego


Strajk może dotyczyć około 30 jednostek. Jest to pokłosie kwietniowego oświadczenia socjalistycznego rządu, który zapowiedział możliwość prowadzenia obsługi ruchu promowego przez jednostki spoza Grecji nie zatrudniające lokalnych pracowników.

- Nie protestujemy przeciwko turystom odwiedzającym Grecję, ale nie godzimy się na wyrzucanie pracowników na bruk. Oni też wiele oferują budżetowi państwa - mówi Yannis Halas z jednego z greckich związków zawodowych.

Setki pasażerów zawróconych

Celem rządu jest zwiększenie konkurencyjności, a co za tym idzie, obniżenie cen obsługi promowej. Władze liczą również na zwiększenie liczby turystów odwiedzających wyspy.

Jednak już w kwietniu maltańska jednostka, "The Zenith", z 870 pasażerami na pokładzie nie została wpuszczona do portu, a pasażerowie nie zostali odprawieni. Związkowcy zapowiadają, że również w poniedziałek "The Zenith", tym razem z 1000 pasażerów na pokładzie, nie zostanie wpuszczony do portu w Pireusie.

W takiej sytuacji armator zdecydował się popłynąć na Maltę, wskazując, że tego rodzaju restrykcje nie dotykają go ani w Hiszpanii, ani we Włoszech.

Co dalej?

Obok turystyki, obsługa promowa jest jednym z filarów greckiej gospodarki. Wydarzenia ostatnich tygodni, strajki, nieczynne lotniska i przeprawy promowe nie ułatwiają i tak skomplikowanej sytuacji ekonomicznej kraju.

KB/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane