• rozwiń

Temat: Grecja

Grecy w kryzysie? Fortuny przelali za granicę

Foto: EPA Foto: Grecja zmaga się z kryzysem finansowym

Od początku kryzysu finansowego w Grecji jej bogaci obywatele przelali na swe zagraniczne konta 54 mld euro - poinformował szef Wydziału do spraw Przestępczości Finansowej i Gospodarczej (SDOE) greckiego ministerstwa finansów Stelios Stasinopulos.

Występując przed parlamentarną komisją do spraw przejrzystości Stasinopulos powiedział, że znaczna część tych pieniędzy nie została w Grecji opodatkowana.

Jak zaznaczył, właściciele kont będą teraz "jeden po drugim" wzywani do uiszczenia stosownych kar wobec fiskusa. Szacuje się, że kwota nieopodatkowanych dotąd transferów za granicę wynosi około 22 mld euro.

Koniec recesji?

W 2014 roku Unia zamierza skończyć z pomocą dla wygrzebującego się z kryzysu kraju. W zamian za ponad 200 mld euro międzynarodowej pomocy finansowej, która miała pomóc Grecji odbić się od dna, kraj ten musiał wdrożyć bolesne dla społeczeństwa reformy i oszczędności.

Ich postępy cały czas kontroluje znienawidzona przez Greków trójka, czyli zespół ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Po sześciu latach recesji grecki PKB ma w tym roku wzrosnąć o 0,5 proc. - wynika z prognoz rządu i KE.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane