• rozwiń

Grecy rekordowo pragną euro

Grecy rekordowo pragną euro
Foto: sxc.hu Foto: Zdecydowana większość Greków pragnie utrzymania euro

Większość Greków chce utrzymania euro i stworzenia rządu jedności narodowej zaproponowanego przez rządzących krajem socjalistów z PASOK - wynika z sondaży opublikowanych w niedzielę w prasie greckiej.

Według sondażu instytutu Alco, opublikowanego w tygodniku "Protho Thelma", 52 proc. ankietowanych chce "rządu jedności narodowej", a tylko 36 proc. natychmiastowych przedterminowych wyborów, których domaga się prawicowa opozycja.

W sondażu instytutu Marc, opublikowanym w dzienniku "Ethos", preferencje respondentów są mniej wyraźne. Za rządem koalicyjnym jest 45 proc. zapytanych, zaś za wyborami - 42 proc.

Rekordowe poparcie dla euro

Oba sondaże, zrealizowane na początku tygodnia na próbach tysiąca osób, potwierdzają rekordowe poparcie Greków dla euro. Za utrzymaniem unijnej waluty w ich kraju opowiada się odpowiednio 78 i 81 proc. respondentów, zaś tylko 11 i 13 proc. za przywróceniem drachmy.

Oba badania wykazują również, że opozycyjna Nowa Demokracja prowadzi pod względem popularności przed socjalistycznym PASOKiem - popiera je odpowiednio około 30 i około 20 proc. ankietowanych. Oznacza to, że w razie przedterminowych wyborów opozycja nie miałaby absolutnej większości miejsc w parlamencie.

jak//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane