• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Grecy wybrali nowy parlament

Grecy porozumieli się ws. oszczędności. Zatwierdzą pakiet w przyszłym tygodniu?

Foto: EPA Foto: Rząd Antonisa Samarasa wyciągnię Grecję z zapaści?

Grecka koalicja rządowa osiągnęła ogólne porozumienie w sprawie żądanego przez zagranicznych kredytodawców pakietu oszczędności budżetowych - podano w środę. Do uzgodnienia pozostały jeszcze szczegóły dotyczące sposobów złagodzenia skutków "zaciskania pasa" dla osób o niskich zarobkach i emerytów.

Oszczędności te są jednym z podstawowych warunków kontynuowania pomocy finansowej, koordynowanej przez tak zwaną trojkę, którą tworzą Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska.Oczekiwany na początku października raport trojki ma podsumować podjęte dotychczas przez Ateny reformy budżetowe i ocenić, czy czynią one sensownym udzielanie dalszych pożyczek.

Według greckiego resortu finansów, w latach 2013-14 zamierza się dokonać cięć wydatków publicznych na łączną kwotę blisko 12 mld euro.

Jest polityczne porozumienie

- Istnieje polityczne porozumienie w sprawie pakietu. Pakiet zostanie zatwierdzony w przyszłym tygodniu i przedstawiony trojce - powiedział po rozmowach przywódców trzech ugrupowań koalicji rządowej minister finansów Jannis Sturnaras.

Według niego do rozwiązania pozostały tylko "drobne, techniczne" problemy, ale naciskani przez swych wyborców koalicyjni partnerzy konserwatywnego premiera Antonisa Samarasa - socjalistyczny ruch Pasok i niewielkie ugrupowanie Demokratyczna Lewica - okazują większą powściągliwość w kwestii sfinalizowania pakietu.

"Osoby o niskich dochodach nie mogą się dłużej wykrwawiać"

Lider Demokratycznej Lewicy Fotis Kuwelis oświadczył, że jego ugrupowanie odrzuciło plany powszechnej redukcji płac i emerytur oraz chce zapewnienia ochrony osób o niskich dochodach. - Staramy się zapobiec powszechnym redukcjom, którym jestem zdecydowanie przeciwny. Osoby o niskich dochodach nie mogą się dłużej wykrwawiać - powiedział.

Według przywódcy socjalistów Ewangelosa Wenizelosa dalsze negocjacje w ramach koalicji mają zapewnić, by cięcia były "zrównoważone i sprawiedliwe" oraz by "nie zniszczyły klasy średniej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane