• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grecy dostali kolejny zastrzyk

Do Aten dotarła pierwsza część ratunkowej pożyczki, przygotowanej dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji przez kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Greckie ministerstwo finansów potwierdziło, że do jego kiesy trafiło 14,5 mld euro. Środki te pochodzą od 10 państw strefy euro.

Największą część - 4,4 mld euro - udostępniły Niemcy. Udział Francji wyniósł 3,3 mld, a Włoch - 2,9 mld. Pozostałe kraje, uczestniczące w pierwszej transzy, to Hiszpania, Holandia, Austria, Portugalia, Luksemburg, Cypr i Malta.

W zeszłym tygodniu Grecja otrzymała od MFW 5,5 miliarda euro. Łącznie pakiet ratunkowy, przygotowany przez strefę euro i MFW ma wartość 110 miliardów euro.

Pieniądze pilnie potrzebne

Grecja potrzebowała pilnie około 9 miliardów euro na przypadający w środę wykup obligacji.

Zastrzyki finansowe z UE i MFW to tylko część planu ratunkowego dla pogrążonej w tarapatach Grecji. Dużo zależy od samych Greków, którzy muszą zrewidować swój budżet w sposób wyjątkowo drastyczny.

Rządowy program naprawczy przewiduje zmniejszenie wydatków budżetowych o łącznie 30 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat. Jest to warunek otrzymania przez Grecję zagranicznej pomocy.

Fala demonstracji

Na plany rządu nerwowo reaguje grecka ulica. Przez Ateny i inne miasta przetaczają się masowe manifestacje przeciwników cięć i oszczędności.

Tylko w sobotę ponad 10 tysięcy członków i zwolenników Komunistycznej Partii Grecji (KKE) demonstrowało w centrum Aten przeciwko polityce socjalistycznego gabinetu premiera Jeorjosa Papandreu.

Akcja protestacyjna ma być kontynuowana w tym tygodniu, a dwie największe greckie centrale związkowe - reprezentująca pracowników państwowych ADEDY i pracowników sektora prywatnego GSEE - wezwały do przeprowadzenia 20 maja kolejnego jednodniowego strajku powszechnego.

mtom/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane