• rozwiń

Greckie banki wołają o pomoc

Greckie banki wołają o pomoc
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Polbank stanowi zagraniczny oddział greckiej firmy-matki EFG Eurobank Ergasias

Greckie banki chcą więcej pomocy od państwa. Zwróciły się one do rządu o przyznanie 17 mld euro, które zostały państwu z pakietu wsparcia gospodarki z 2008 roku.

Pod koniec marca Moody's i Fitch obniżyły ratingi dla greckich banków uznając, że wiarygodność kredytowa kraju jest coraz niższa, a ryzyko jego niewypłacalności coraz większe.

W obliczu tych problemów, banki komercyjne zwróciły się o pomoc do państwa. - Banki poprosiły o wykorzystanie pozostałych środków planu pomocowego - poinformował w środę minister finansów Jeorjos Papakonstantinu. Z opiewającego na 28 mld pakietu, który obejmuje głównie publiczne gwarancje kredytowe, do wykorzystania jest jeszcze około 17 mld euro, głównie w postaci gwarancji kredytowych.

Pakiet pomocowy ustalił jeszcze konserwatywny rząd w 2008 roku. Wtedy greckie banki objęte zostały opiewającymi na 100 tys. euro gwarancjami depozytów. Zabezpieczenie takie otrzymał m.in. bank EFG Eurobank Ergasias - firma-matka naszego Polbanku.

MFW pomaga Grecji

W Grecji przebywają teraz eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach dwutygodniowej misji, analizują obecnie w Atenach greckie ustawy podatkowe oraz funkcjonowanie państwowych przedsiębiorstw. Mają też doradzić Grecji, jak skuteczniej ściągać podatki i jak racjonalizować wydatki państwowe. Dzięki planowanym oszczędnościom rząd zamierza zredukować tegoroczny deficyt budżetowy do 8,7 proc. produktu krajowego brutto - czyli poziomu o cztery punkty procentowe niższego niż w roku poprzednim.

W maju Ateny będą musiały zwrócić się do rynków finansowych o około 11 mld euro, w tym o 8,5 mld euro na wykup 10-letnich obligacji o rocznej stopie odsetkowej 6,0 proc., których termin wymagalności upływa 19 maja.

ktu,bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane