• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Grecki parlament przyjął ustawę o reformie podatków. Nie pomogły protesty

Foto: PAP / EPA Foto: Rolnicy protestowali przeciw nowym obciążeniom

Greccy deputowani uchwalili w sobotę ustawę o reformie podatku od nieruchomości, tak jak się tego domagali zagraniczni kredytodawcy. Rządząca koalicja straciła jednak jeden głos w parlamencie, gdy Wiron Polidoras z Nowej Demokracji zagłosował przeciw reformie.

Ustawa przeszła niewielką większością głosów, w 300-osobowym parlamencie za jej przyjęciem było 152 posłów, a przeciw - 143.

Zgodnie z nowymi przepisami skonsolidowane zostaną istniejące już wcześniej podatki, a także zmodyfikowany zostanie stary podatek od nieruchomości, nałożony w 2011 roku, który płaciło się wraz z rachunkiem za elektryczność. Nowy podatek obejmie rolników, co w piątek wywołało protesty uliczne.

Rolnicy kontra policja

Rolnicy z Krety i z południowej Grecji starli się w Atenach z policją przed siedzibą parlamentu, protestując przeciw nowym obciążeniom, zgodnie z którymi opodatkowana będzie każda parcela rolna licząca więcej niż 1000 metrów kwadratowych. Przedtem rolnicy płacili jedynie podatek dochodowy.

Konserwatywny rząd koalicyjny miał kłopoty z pozyskaniem głosów parlamentarzystów pochodzących z regionów rolniczych, którzy nie chcieli narażać się swoim wyborcom i głosować za wprowadzeniem podatku. Polidoras, który wyłamał się i nie poparł ustawy, został wykluczony z Nowej Demokracji.

Przeciwnicy ustawy uważają, że nowe obciążenia spowolnią jeszcze gospodarkę i tak już pogrążoną w recesji. Jednak nowe podatki mają - jak poinformował resort finansów - przynieść budżetowi 2,65 mld euro.

Z podatku zwolnieni będą mieszkańcy małych wysp i osoby o niskich dochodach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane