• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grecja wymaga wielkiego anulowania długów?

- Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - stwierdził minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Wyraził też nadzieję, że europejskie instytucje finansowe będą w tej sprawie współpracować z rządami.

W lipcu europejskie banki zgodziły się na dobrowolne spisanie 21 procent greckiego zadłużenia. Schaeuble został zapytany, czy konieczne będzie umorzenie około 50-60 procent długu, czemu nie zaprzeczył.

Wielka naprawa

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. - Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne - zastrzegł Schaeuble.

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. - Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków. Tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego - podkreślił.

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". - Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja - wskazał.

mk//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane