• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Grecja uratowana? Są już "wszystkie elementy"

Grecja uratowana? Są już "wszystkie elementy"
Foto: PAP/EPA Foto: Grecy wciąż protestują przeciwko planowanym oszczędnościom

Francuski minister gospodarki i finansów Francois Baroin potwierdził, że są już "wszystkie elementy" dla osiągnięcia porozumienia w sprawie nowego pakietu pomocy dla Grecji. Bez niej Atenom grozi niewypłacalność w ciągu miesiąca.

- Mamy wszystkie elementy wymagane do porozumienia. To będę mówił dziś wieczorem jako minister finansów - powiedział Baroin radiu Europe 1, odnosząc się do spotkania eurogrupy w Brukseli.

Jak podkreślił, członkowie eurogrupy powinni "wziąć pod uwagę wszystko, co zostało zrobione w ciągu wielu tygodni, a nawet wielu miesięcy, przez grecki rząd i ugrupowania tworzące koalicję".

Baroin ocenił, że z pomocą dla Grecji nie należy czekać z dwóch powodów: zobowiązań podjętych przez władze w Atenach i możliwości ogłoszenia w marcu przez Grecję niewypłacalności, czego "Francja chce uniknąć od 18 miesięcy".

W zamian za pomoc - oszczęśdności

Na nowy pakiet dla Grecji składają się dwa elementy: umorzenie przez wierzycieli prywatnych zadłużenie w wysokości 100 miliardów euro i pomoc wartości 130 miliardów euro ze strony wierzycieli publicznych.

W zamian za pomoc pożyczkodawcy - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - zobowiązali Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do dużej likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent. Obecnie płaca ta wynosi 740 euro.

Spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie odblokowania pomocy dla Grecji miało się odbyć w minioną środę, ale zostało przełożone wobec niespełnienia przez Ateny wszystkich warunków.

ab\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane