• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Grecja poza strefą euro? Szefowa MFW: Nie życzę sobie tego

Foto: Reuters/PAP/EPA Foto: Grecka ulica żartuje z kryzysu czy zarabia?

Greccy przywódcy polityczni muszą okazać determinację do pozostania w strefie euro, co oznacza, że Ateny będą musiały spełniać warunki pakietu ratunkowego - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde w wywiadzie udzielonym holenderskiej telewizji publicznej.

Według Lagarde Grecja powinna "wykazać polityczną determinację do tego, by wypełniać zobowiązania (...), by zostać w strefie euro, co wydaje się być tym, czego pragnie naród". - Jednak idzie to w parze z wysiłkiem mającym na celu przestrzeganie wprowadzonego programu (pomocowego - red.) - dodała dyrektor generalna MFW.

Pytana o to, czy MFW zakłada wyjście Grecji ze strefy euro, Lagarde odparła: - Nie życzę sobie tego. Zawsze trzeba się przygotować na najgorsze i być dobrej myśli. Na pewno jesteśmy dobrej myśli - dodała.

Wyjście Grecji ze strefy euro - "kosztowne"

Zdaniem Lagarde wyjście kraju z eurolandu byłoby "bardzo kosztowne i trudne, nie tylko dla Grecji". Dodała, że jest to jedna z wielu opcji rozważanych przez MFW. "Nie sugeruję, że jest to rozwiązanie, którego byśmy pragnęli" - podkreśliła. "Mówię tylko, że jest to jedna z wielu opcji, na którą musimy spojrzeć z technicznej strony" - dodała.

Według Lagarde liderzy UE są zdeterminowani, by zachować jedność strefy euro.

Kolejne podejście

W Grecji w połowie czerwca odbędą się ponowne wybory parlamentarne, gdyż po głosowaniu z 6 maja nie udało się stworzyć koalicji rządzącej. W tych wyborach ok. 70 proc. głosów dostały w sumie partie sprzeciwiające się pakietowi ostrych reform i oszczędności wynegocjowanemu z UE i MFW w zamian za pomoc finansową (około 240 mld euro do 2014 roku).

Nie wiadomo jednak, czy nowe wybory przyniosą wyjście z impasu politycznego, który spowodował, że od kilku dni nasilają się obawy i groźby polityków UE dotyczące wyjścia Grecji z eurolandu. Niektóre sondaże pokazują, że w ponownych wyborach jeszcze bardziej umocni się lewicowa SYRIZA, która 6 maja zajęła drugie miejsce, niewiele ustępując konserwatystom, ale odmówiła koalicji z konserwatywną Nową Demokracją i socjalistycznym PASOK-iem, które negocjowały z UE i MFW warunki pomocy. Lider SYRIZY Aleksis Cipras deklaruje, że jest za pozostaniem kraju w UE i strefie euro, ale domaga się renegocjacji planu pomocowego i reform dla Grecji.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane