• rozwiń
    • WIG20 2208.79 -0.15%
    • WIG30 2498.96 -0.04%
    • WIG 57937.73 -0.08%
    • sWIG80 11412.97 -0.35%
    • mWIG40 3667.15 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:44

Dostosuj

Grecja pokazała, że euro jest bez sensu?

Grecja pokazała, że euro jest bez sensu?
Foto: sxc.hu Foto: Problem Grecji problemem całej Unii

Komisja Europejska dementuje pogłoski, jakoby miała pożyczać Grecji jakieś pieniądze. Tymczasem inwestor i miliarder George Soros uważa, że do ratowania Grecji wystarczy prowizoryczna pomoc, głównie polityczne wsparcie - ale przed Europą staje poważniejszy problem, jakim jest przyszłość euro jako wspólnej waluty.

W artykule zamieszczonym w "Financial Times" Soros wskazuje, że to, czego potrzebuje Unia, to zwiększenie monitorowania i jednoznaczne ustalenia odnośnie warunków pomocowych.

Finansista uważa, że bardzo pożądany byłby zorganizowany rynek euroobligacji. - Prowizoryczna pomoc powinna być wystarczająca dla Grecji, lecz przecież pozostają jeszcze Hiszpania, Włochy, Portugalia i Irlandia. Wspólnie stanowią one zbyt dużą część Eurolandu by można im było pomóc w ten sposób - ocenia Soros.

- Przetrwanie Grecji nadal stawia pod znakiem zapytania przyszłość i sensowność euro jako wspólnej waluty – dodaje.

Żadnych pieniędzy

Kilka tygodni temu okazało się, że deficyt budżetowy Grecji wzrósł do 12,7 proc. PKB w 2009 roku, zdecydowanie ponad przyjęty przez UE limit 3 proc. Dług publiczny Gracji wyniósł 135 proc. PKB.

Grecki rząd zobowiązał się do zmniejszenia deficytu do 8,7 proc. w 2010 roku., a w następnych latach do trzech.

Unia Europejska zajmowała się sytuacją zadłużonego partnera na specjalnym szczycie. Nieoficjalnie mówi się o pomocy finansowej, jednak Komisja Europejska w efekcie dementuje taki doniesienia. Ostatnio mówiono o kwocie 20-25 mld euro pomocy dla Aten.

- Taki plan nie istnieje. W tym momencie to spekulacyjny scenariusz. Nie ma takiego planu, bo Grecja nie poprosiła nawet o jedno euro pomocy finansowej - powiedział rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Amadeu Altafaj.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane