• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grecja podważa sens euro

Grecja podważa sens euro
Foto: PAP/EPA Foto: Kanclerz Niemiec powiedziała, iz wierzy, że euro sobie poradzi

Unijni inspektorzy wątpią w Grecję. Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w greckim Ministerstwie Finansów, kontrolerzy, którzy odwiedzili Ateny, wątpią, czy Grecji uda się obniżyć w tym roku deficyt o 4 punkty procentowe. Bardziej prawdopodobne jest według nich 1,5 do 2 puntków. A kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi wprost - euro jest w najtrudniejszej sytuacji od powstania wspólnej waluty. Ale dodaje, że wierzy, iż euro sobie poradzi.

Za wątpliwościami inspektorów ma stać spodziewana dalsza recesja i rosnące koszty zapożyczania się na rynku. Grecję w tym tygodniu odwiedza grupa inspektorów Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak podaje źródło agencji Reutera, Grecja być może po tej kontroli ogłosi dodatkowe kroki oszczędnościowe.

Obniżką ratingu Grecji groziły w ostatnich dniach agencje S&P i Moody's.

Tymczasem w związku z kłopotami Grecji kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi, że euro jest w bardzo trudnej pozycji po raz pierwszy od kiedy wspólna waluta została powołana do życia. Niemiecka kanclerz w wywiadzie dla "Frankurter Allgemeine Zeitung" wyraziła niepokój o rynkowe spekulacje przeciw takim krajom jak Grecja - które osłabiają euro.

“Moim zdaniem prawdziwa odbudowa zaufania wobec euro na rynkach finansowych ma szanse powodzenia tylko, jeśli Grecja i inne kraje z bardzo wysokimi deficytami budżetowymi rozwiążą ten problem u korzeni” - powiedziała Merkel.

Kanclerz dodała, że jej zdaniem prawdziwa odbudowa zaufania wobec euro ma szanse powodzenia tylko, jeśli Grecja i inne kraje z bardzo wysokimi deficytami budżetowymi zabiorą się za gruntowne rozwiązanie problemów fiskalnych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane