• rozwiń
  • WIG20 2226.61 -0.40%
  • WIG30 2522.89 -0.36%
  • WIG 58666.38 -0.26%
  • sWIG80 11584.34 +0.11%
  • mWIG40 3732.02 -0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:47

Dostosuj

Grecja ocaliła wiarygodność

Grecja ocaliła wiarygodność
Foto: PAP/EPA Foto: Premier Grecji Jeorios Papandreu podczas spotkania unijnych ministrów finansów

Agencja Standard and Poor's nie zmienia ratingu Grecji. Agencja zakończyła już przegląd ratingu tego kraju i zdecydowała, że ocena wiarygodności kredytowej Grecji pozostanie bez zmian, choć perspektywa zmiany w przyszłości jest negatywna.

Analitycy S&P chwalą kroki, jakie rząd w Atenach podjął, by walczyć z deficytem budżetowym. Mimo to agencja jest zdania, że Grecji będzie trudno w dalszym ciągu konsekwentnie konsolidować finanse publiczne - dlatego perspektywa ratingu jest negatywna. Według S&P w kolejnych latach Grecja będzie potrzebowała kolejnych oszczędności, by utrzymać deficyt na odpowiednio niskim poziomie.

Dla Grecji 20-25 mld euro?

Ministrowie finansów krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna. Szczegółów planu pomocy nie ujawniono, ale wiadomo, że Grecja będzie mogła liczyć na pożyczki od rządów unijnych państw. Źródła unijne mówią o kwocie 20-25 mld euro.

- Grecja jest na dobrej drodze, by zrealizować cel redukcji deficytu o 4 proc. PKB - oświadczył we wtorek Olli Rehn na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów krajów UE. - Odpowiednie decyzje zostały podjęte i są wdrażane - dodał.

- Polski minister finansów Jacek Rostowski ocenił, że jest małe prawdopodobieństwo udzielenia Grecji wsparcia finansowego.

Energetycy i pielęgniarki strajkują

Program oszczędnościowy greckiego rządu zmierza do ograniczenia tegorocznego deficytu budżetowego z 12,7 proc. do 8,7 proc. PKB. Oznacza to konieczność znalezienia 4,8 miliardów euro w kieszeniach Greków, między innymi przez podwyżki podatków i cięcia płac w sektorze publicznym.

Tymczasem w Grecji strajk rozpoczęli we wtorek pracownicy państwowej firmy energetycznej i pielęgniarki. Podobnie jak w przypadku poprzednich protestów sprzeciwiają się planowanym przez rząd oszczędnościom, które mają załagodzić kryzys finansów publicznych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane