• rozwiń

Grecja obaliła pierwszy europejski bank

Grecki kryzys pogrążył pierwszy europejski bank. Francusko-belgijski "Dexia" stanął na krawędzi bankructwa i potrzebował pomocy państwa. Instytucja zostanie podzielona. Jak potwierdził premier Belgii Yves Leterme, belgijskie państwo przejmie 100 procent udziałów belgijskiej części banku.

Jak poinformowała belgijska agencja prasowa Belga, Bruksela zapłaci za przejęcie Dexia Banque Belgique cztery miliardy euro.

Koło ratunkowe

Dexia jest pierwszym dużym europejskim bankiem, który znalazł się na progu upadłości z powodu finansowych problemów Grecji. Bank ten posiada greckie obligacje, które teraz gwałtownie tracą na wartości ze względu na możliwość bankructwa Grecji.

Plan ratowania Dexii, zakładający m.in. podział banku, uzgodnili w niedzielę szefowie rządów Francji, Belgii i Luksemburga.

Za dokapitalizowaniem zagrożonych upadłością z powodu kryzysu w strefie euro europejskich banków opowiedzieli się tego samego dnia w Berlinie prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

mk\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane