• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Grecja dostanie kolejną pomoc? "Der Spiegel": różnica zdań w niemieckim rządzie

Foto: PAP/EPA Foto: Niemiecka prasa donosiła na początku lutego o przygotowywanych w ministerstwie finansów planach dalszej pomocy dla Grecji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeciwstawiła się planom ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który zamierzał zasygnalizować rządowi Grecji możliwość przyznania walczącemu z kryzysem krajowi kolejnej pomocy finansowej - podał tygodnik "Der Spiegel".

Schaeuble chciał w ten sposób okazać Grekom solidarność i zasygnalizować im, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja będą mogli liczyć na dalszą pomoc - czytamy w materiale.

Jeszcze gorzej?

Niemiecki minister finansów obawia się, że bez takiego gestu w Grecji może dojść do wzrostu poparcia dla radykalnych partii antyeuropejskich, co może grozić nawet upadkiem obecnego rządu koalicyjnego konserwatystów i socjalistów. Taki scenariusz groziłby powrotem kryzysu w strefie euro - czytamy w najnowszym wydaniu "Spiegla".

Merkel obawia się natomiast - pisze tygodnik - że dyskusja o nowym programie pomocowym dla Grecji może być wodą na młyn dla niemieckiej partii eurosceptycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD), która sprzeciwia się pomocy finansowej dla będących w tarapatach krajów z południa Europy. Z sondaży wynika, że AfD bez problemów przekroczy obowiązujący w wyborach do PE 3-procentowy próg wyborczy. Dlatego urząd kanclerski ostrzegł rząd grecki, że nie może liczyć na wcześniejszy sygnał o pomocy ze strony Niemiec.

Będzie dalsza pomoc?

Niemiecka prasa donosiła na początku lutego o przygotowywanych w ministerstwie finansów planach dalszej pomocy dla Grecji.

Pogrążona od 2008 roku w głębokim kryzysie gospodarczym i finansowym Grecja otrzymała dotychczas dwa pakiety pożyczek od strefy euro, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w łącznej wysokości ok. 240 mld euro. Choć program pomocowy powinien dobiec końca w tym roku, instytucje międzynarodowe uważają, że pod koniec 2014 roku Grecja może mieć lukę w finansowaniu. Niemieckie ministerstwo finansów szacuje lukę w budżecie na 10-20 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane