• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Grecja daje nadzieję

Obok niedobrych informacji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniżył prognozy wzrostu dla całego świata, Grecja - jedno z ognisk zapalnych powodujących ogromną nerwowość wśród inwestorów - daje nadzieje na uspokojenie sytuacji. We wtorek wieczorem rządowi w Atenach udało się przekonać kredytodawców do dalszej współpracy.

Pomiędzy greckim rządem, a międzynarodowymi instytucjami finansującymi bankrutującą Grecję, tzw. trojką, czyli Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym, zorganizowano dwugodzinną telekonferencję. Jak podały oficjalne źródła w Atenach i Brukseli ustalono, że inspektorzy "trojki" wrócą do Aten w przyszłym tygodniu.

Ich wizytę zawieszono na początku miesiąca w obliczu niezadowolenia z posunięć oszczędnościowych podjętych przez Grecję. Inspektorzy wskazywali wówczas też, że grecka administracja musi usunąć "techniczne" problemy po swojej stronie.

Blisko, bliżej...

- Jesteśmy blisko zawarcia umowy (z trojką - red.) - skomentował telekonferencję grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos. Dodał, że rozmowy z przedstawicielami "trojki" zostaną wznowione podczas posiedzenia MFW w Waszyngtonie w końcu bieżącego tygodnia.

Wenizelos jest przekonany, że następna, szósta, transza pomocy finansowej w wysokości 8 mld euro zostanie wypłacona.

Unia wraca

Unia Europejska wydała tylko komunikat podsumowujący rozmowy. "Osiągnięto postęp. Dyskusje dotyczące spraw technicznych będą kontynuowane w najbliższych dniach w Atenach. Misja w pełnym składzie powróci do Aten na początku przyszłego tygodnia, by wznowić przegląd programu, w tym również rozmowy na temat kierunków działań" - podano w oświadczeniu Komisji Europejskiej.

Podczas piątkowego nieformalnego spotkania ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.

Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez niej wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

rs/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane