• rozwiń
  • WIG20 2318.40 -0.54%
  • WIG30 2663.96 -0.47%
  • WIG 59760.22 -0.41%
  • sWIG80 11639.33 +0.08%
  • mWIG40 4033.81 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:08

Dostosuj

Grał polską walutą?

Grał polską walutą?
Foto: danskebank.com Foto: Złotówka sobie słabo radzi, wszyscy szukają winnych...

Na kolejny zagraniczny bank padają podejrzenia, że starał się zarobić na słabości złotówki. A przynajmniej - nie stracić, jak zapewnia główny ekonomista Danske Bank. "Nie tylko Goldman Sachs przyczynił się do psucia złotego" - ocenia "Dziennik".

Danske Bank od miesięcy zapowiada kłopoty polskiej gospodarki, a teraz przyłapano na spekulacji na naszym rynku walutowym - pisze "Dziennik". Gazeta przestrzega, że niekorzystne dla polskie gospodarki działania banku jeszcze się nie skończyły: poziom docelowy dla Duńczyków to 4,9 zł za euro.

Główny ekonomista Danske Banku - Lars Christensen - jest autorem skrajnie pesymistycznej prognozy dla Polski na ten rok. Oczekuje on 0,5-proc. spadku PKB. Przewidział też silne osłabienie złotego. "Puls Biznesu" przytacza fragment raportu bankowego: "Nocą mieliśmy przyjemny ruch euro w górę, szybko zmierzający w kierunku 4,9 zł, naszego poziomu docelowego" - napisał Danske Bank do swoich klientów.

"Komunistyczny spisek"

- To zwykła teoria spiskowa, wymysł rodem z komunizmu, kiedy zły Zachód podejrzewało się o cały czas o wrogie działania - tłumaczył Lars Christensen. - Czy doradzaliśmy naszym klientom, by uważali na spadek złotego? Tak! Ale nie dlatego by go osłabić, tylko po to, by nasi klienci nie stracili - dodaje analityk.

"Standardowa operacja"

W ocenie eksperta Domu Maklerskiego BOŚ, Grzegorza Zalewskiego, postępowanie Danske Bank "to standardowa operacja finansowa".

- Dlatego, jeżeli złoty się osłabia i dana instytucja finansowa uważa, że dalej będzie taki trend, zajmie długą pozycję. Równocześnie określi swój poziom maksymalnej straty. Danske Bank, chce zarobić, tak samo jak i inni gracze rynkowi. Stąd będzie obstawiał długie pozycje, czyli spadek wartości złotego - dodaje analityk.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane