• rozwiń

Grad pytań do TVP

Grad pytań do TVP
Foto: TVN24.pl Foto: TVP pod lupą minisra skarbu

Jak i dlaczego zatrudniani byli pracownicy? Jak przebiegają negocjacje ws. praw do transmisji EURO 2008? Czy opłacało się produkować "Przebojową noc"? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź ma zarząd TVP. Oprócz tego Ministerstwo Skarbu Państwa zleciło audyt spółki.

Pytań jest kilkanaście. Tak szczegółowa dociekliwość to rezultat dzisiejszego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki w Ministerstwie Skarbu Państwa. Oprócz przedstawicieli TVP - Andrzeja Urbańskiego, Krzysztofa Czabańskiego i Janiny Goss, w spotkaniu wziął udział także szef MSP Aleksander Grad.

Podczas zgromadzenia przedstawił swoje oczekiwania dotyczące dokładnej kontroli TVP. Audyt ma zostać przeprowadzony przez niezależnych, zewnętrznych ekspertów, a jego wyniki mają być znane do 28 lutego przyszłego roku.

Jak pisała środowa "Gazeta Wyborcza", Skarb Państwa, który jest jedynym akcjonariuszem TVP, chce w ten sposób m.in. sprawdzić czy za rządów PiS w telewizji nie dochodziło do nadużyć, związanych z obsadą kluczowych stanowisk.

Prześwietlą "Przebojową noc"
Ale nie tylko. Z przyjętej na dzisiejszym NWZA uchwały, jasno wynika, że MSP zaniepokojone jest także kondycją finansową TVP i jej posunięciami na rynku medialnym. Wśród szczegółowych zagadnień, którymi mają się zająć audytorzy, wymienione są m.in. kwestia negocjacji z Polsatem dotyczących praw do transmisji EURO 2008 i "efektywność ekonomiczna" programów takich jak "Przebojowa Noc" czy "Gwiazdy tańczą na lodzie", które okazały się niewypałami. MSP stawia też pytanie jakie są przyczyny stałego spadku oglądalności "Jedynki" i "Dwójki" oraz jakie nowe inwestycje poczyniła TVP.

Większość zagadnień, którymi zajmą się kontrolerzy, dotyczy jednak polityki personalnej TVP. Audytorzy sprawdzą zarządzanie kadrami, kontrakty kadry menedżerskiej i szefów programów za czasów prezesury Bronisława Wildsteina i obecnego prezesa Andrzeja Urbańskiego, a także sposoby zawierania umów z producentami.

Grad wyraził też oczekiwanie, że Czabański, który jest przedstawicielem MSP w Radzie Nadzorczej Spółki, szczególnie zaangażuje się w realizację powyższego wniosku.

TVP odpowiada
- Wierzę, że zlecony audyt będzie służył temu, by Minister Skarbu Państwa wspierał TVP w jej wysiłkach zmierzających do utrzymania pierwszoplanowej roli na polskim rynku audiowizualnym oraz wspierał proces jej przechodzenia z analogowego na cyfrowy system nadawania - skomentował decyzję ministra Andrzej Urbański, prezes Zarządu TVP.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane